سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

یوگا و فواید آن برای بدن

یوگا و فواید آن برای بدن
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/04/05 0 نظر

یوگا روش زندگی است که شامل دستورات اخلاقی، رژیم های غذایی و تمرینات جسمانی می باشد. متخصصین یوگا بر این باورند که دانش یوگا توانایی تغییر واکنش های ذهنی و جسمی طبیعی انسان به فراتر از آنچه قابل انتظار است را دارد.

یوگا و فواید آن برای بدن

شرکت در کلاس های یوگا در خارج از منزل شما یک روش عالی برای شناخت خودتان از یوگا است یا تمرین موجود را عمیق تر می کند. با این وجود، ممکن است وقت و پول برای پیوستن به یک استودیو یوگا پیدا شود یا شاید استودیو یوگا در نزدیکی محل اقامت شما وجود نداشته باشد. این که آیا شما دارای محدودیت های مالی، زمان یا مکان هستید یا فقط ترجیح می دهید یوگا را در خانه تمرین کنید، می توانید یک تمرین یوگا قوی داشته باشید که بتواند از سلامت روحی و جسمی شما حمایت کند.

یوگا نه تنها دارای تمرینات فوق العاده هوازی است، بلکه برای ذهن و سلامت روان شما بسیار مناسب است. درواقع بر خلاف تصور بسیاری یوگا برای کاهش وزن بسیار مناسب است و باعث نظم و ترتیب در زندگی و نحوه تمرین و سبک زندگی سالم می شود.

 

یوگا روش زندگی است که شامل دستورات اخلاقی، رژیم های غذایی و تمرینات جسمانی می باشد. متخصصین یوگا بر این باورند که دانش یوگا توانایی تغییر واکنش های ذهنی و جسمی طبیعی انسان به فراتر از آنچه قابل انتظار است را دارد. در طول 80 سال گذشته پزشکان و دانشمندان در هند و غرب در مورد پتانسیل های درمانی یوگا و مدیتیشن تحقیقات زیادی انجام دادند. تا به امروز هزاران تحقیق نشان داده اند که با ورزش یوگا فرد کنترل پارامترهای فیزیکی مانند فشار خون، ضربان قلب، تنفس، متابولیسم، امواج مغزی، دمای بدن و ... را می آموزد. همچنین در افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس نیز می تواند موثر باشد.


حتما بخوانید: 10 کار برای تغییر زندگی

یوگا پروسه‌ی معکوس‌کردن جریان انرژی و آگاهیِ بیرونی به درون است تا ذهن، به مرکز پویایی از هوشیاری تبدیل شده و دیگر وابسته به حواس‌های خطاپذیر نباشد.
انجام تمرین های یوگا به صورت گام به گام به فرد این امکان را می‌دهد تا با ایجاد اتحاد بین ذهن و بدن، در زندگی روزمره نیز تعادلی ایجاد کند. درحقیقت واژه‌ی یوگا به معنای اتحاد است؛ اتحادی بین هوشیاری فرد با روح طبیعت.


بسیاری از مردم عقیده دارند یوگا تنها مجموعه‌ای از تمرینات فیزیکی است که در چند دهه‌ی اخیر به محبوبیت رسیده‌است، اما این دیدی سطحی نسبت به دانش عمیق یوگا با قدمتی 5000ساله است.

به‌طورکلی، تمرینات یوگا از حرکاتی کششی به همراه تنفس عمیق و مدیتیشن تشکیل شده‌اند که به تقویت عضلات بدن به همراه افزایش سلامت ذهن و بهبود تمرکز کمک می‌کنند. بیش از 100نوع متفاوت یوگا وجود دارند که برخی ‌از آنان، سرعت و قدرت بیشتر را می‌طلبند و برخی دیگر، آرام و ملایم اند.

مقاله مرتبط: چطور خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهیم؟

 

انواع یوگا:

هاتا: مشهورترین و ابتدایی‌ترین نوع یوگا که تمرکز آن بیشتر روی جنبه‌ی فیزیکی یوگاست وشامل حرکاتی پایه‌ای به همراه کنترل تنفس است.

وینیاسا: شامل حرکات و پوزیشن‌های متفاوتی است که به‌آرامی جریان می‌‌یابند.

یوگای قدرتی: این نوع‌از یوگا شامل حرکاتی شدیدتر و سریع‌تر است و تمرکز عمده‌ی آن روی تقویت عضلات است.

آشتانگا: نوعی از یوگا که با تکنیک‌های تنفسی خاصی همراه است و برای افرادی مناسب‌تر است که سابقه‌ی ورزشی دارند چرا که نیروی فیزیکی زیادی را می‌طلبد.

بیکرام یا یوگای داغ: شامل 26 پوزیشن متفاوت است که در اتاقی با حرارت 40درجه‌ی سانتی‌گراد و رطوبت 40% انجام می‌شود.

آینگار: در این نوعِ یوگا، از اشیائی مانند طناب‌، تسمه، بلوک و صندلی برای یافتن موقعیت مناسب برای بدن استفاده می‌شود.

یوگای یین: این نوع یوگا از سنت تائویست منشا می‌گیرد و تمرکز اصلی آن روی ناحیه‌ی تحتانی بدن است. بیشتر پوزیشن‌های یین، منفعل و نشسته می‌باشند و عضلات ران، لگن و کمر را تقویت می‌کند. این نوع یوگا تنش و استرس را بهتر آزاد می‌کند و راه مناسبی برای ریلکسیشن است.

یوگای کندالینی: این یوگا برای تحریک آزادسازی انرژی در ستون فقرات طراحی شده‌است. کلاس‌های این نوع یوگا شامل مدیتیشن، تکنیک‌های تنفس و پوزیشن‌های متفاوت می‌باشند.


فواید یوگا برای بدن


بهبود عملکرد مغز


تنها 20 دقیقه انجام هاتا یوگا، یک مدل باستانی یوگا که تاکید آن بیشتر بر حالت قرار گرفتن بدن است تا ترتیب و جریان آن و می‌تواند عملکرد ذهن را بهتر کند، موجب تقویت تمرکز شود و حافظه را به کار بیاندازد. نتایج حاصل از آزمایش عملکرد مغز شرکت‌کنندگان در مطالعه‌ای که در دانشگاه ایلینوی صورت گرفته، نشان می‌دهد که بعد از انجام یوگا مغز آن‌ها در مقایسه با انجام بیست دقیقه تمرین شدید ایروبیک به طور قابل ملاحظه‌ای بهتر عمل می‌کند.


حتما بخوانید: 19 عاملی که برای موفقیت نیاز دارید

یوگا و کاهش استرس :


یوگا به دلیل کاستن از فعالیت پروتئین‌هایی که گفته می‌شود موجب التهاب می‌شوند به داشتن نیروهای ضد استرس شناخته شده است.


تغییر بیان ژن :


مطالعه مختصری که در نروژ انجام شده نشان می‌دهد که بسیاری از فواید یوگا ناشی از قابلیت آن در تغییر بیان ژن در سلول‌های ایمنی است.


یوگا و افزایش انعطاف پذیری :


بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که بیکرام‌یوگا، شکلی از یوگا که از 26 حالت مختلف تشکیل شده و در 90 دقیقه داخل یک اتاق گرم انجام می‌شود، موجب افزایش انعطاف شانه‌ها، پایین کمر و عضلات عقب ران می‌شود. در این بررسی ورزشکاران با نیروی بیشتری حرکت ددلیفت را انجام دادند و چربی بدنشان نسبت به گروه کنترل، کاهش بیشتری پیدا کرد.یوگا و کاهش فشار خون :


انجام تمرینات یوگا برای افرادی که دچار فشار خون خفیف یا متوسط هستند به پایین آوردن سطوح فشار خون آن‌ها کمک می‌کند. یکی از مطالعات انجام شده در این زمینه نشان داده است انجام تمرینات یوگا نسبت به پیاده‌روی، برنامه غذایی و برنامه‌های کاهش وزن کمک بیشتری به کاهش فشار خون می‌کنند.


افزایش حجم ریه


در یکی از بررسی‌های انجام شده مشخص شد که انجام تمرین‌های هاتایوگا به مدت 15 هفته تاثیر زیادی در افزایش ظرفیت ریه داشته است که نشان دهنده افزایش حداکثری مقدار هوای بازدم هنگام گرفتن یک نفس طولانی است. برخورداری از ظریفت ریوی حیاتی، یعنی رسیدن اکسیژن کافی به مغز تنها با داشتن یک ریه سالم امکان پذیر است.


یوگا و کاهش گردن درد مزمن 


نتایج حاصل از یک مطالعه آلمانی نشان داده است که 4 هفته تمرین اینگاریوگا(نوعی یوگا که روی هم‌ترازی و استفاده از ابزار تاکید دارد) در کاهش شدت گردن درد بزرگسالان موثر بسیار موثر است.


کاهش اضطراب


یکی دیگر از مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که 12 هفته انجام این فعالیت به کاهش استرس و افزایش سطوح گاما آمینو بوتیریک در مغز کمک می‌کند. (سطوح پایین GABA ارتباط مستقیم با اختلالاتی چون اضطراب و افسردگی دارد.)


رهایی از پشت درد مزمن :


محققان دردانشگاه ویرجینیا به تاثیرات اینگار یوگا در کاهش درد و تقویت خلق و خو نسبت به درمان‌های استاندارد دارویی در میان کسانی که دچار دردهای مزمن در ناحیه پشت هستند پی برده‌اند. 


ثابت نگه داشتن سطوح قند خون در افراد مبتلا به دیابت:


انجام یوگا در کنار یک رژیم غذایی و مراقبتی برای دیابت موجب ثابت نگه داشتن سطوح قند خون می‌شود. بر اساس گزارشی از خبرگزاری رویترز، تنها سه ماه انجام یوگا همراه با مراقبت‌های ویژه بیماران مبتلا به دیابت موجب کاهش توده بدن، همین‌طور ثابت ماندن سطوح قند خون می‌شود.


حفظ بهتر تعادل


انجام اینگار یوگا که ویژه سالمندان طراحی شده باشد، طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه تمپل انجام شده موجب تقویت تعادل و جلوگیری از زمین خوردن خانم‌های بالای 65 سال شده است.


استخوان‌های محکم‌تر


انجام تمرین‌های یوگا موجب بیشتر شدن تراکم استخوان در افراد مسن می‌شود. پزشکان بعد از اسکن تراکم معدنی استخوان روی گروهی از سالمندان, به آن‌ها یوگا آموزش دادند و پس از دو سال اسکن دیگری انجام دادند. بر اساس نتایج به دست آمده از این مطالعه، نه تنها این افراد نه تنها تراکم استخوان از دست ندادند بلکه به دست آوردند. گروه دیگری که این تمرینات را انجام نداده بودند اما، همانطور که انتظار می‌رفت تراکم استخوان‌شان کم‌تر شد.


یوگا و وزن سالم


محققان پی به ارتباطی بین یک تمرین یوگای معمولی و کاهش وزن یا ثابت نگه داشتن آن برده‌اند. در مطالعه‌ای که بین بیش از 15000 فرد میانسال انجام شد، گروهی که در ابتدا دچار اضافه وزن بودند تقریبا در مدت زمانی ثابت 2/5 کیلو وزن کم کردند. در حالی که گروه دیگری که یوگا انجام نداده بودند 7 کیلو اضافه کردند.


کاهش بیماری‌های قلبی


یوگا به عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم می‌تواند عوامل خطرناک بیماری‌های قلبی عروقی مانند فشار خون، کلسترول و قند خون را کم کند.


حتما بخوانید: 6 داستان از موفق ترین افراد که با شکست جنگیدند​
 

6 حرکت  یوگا برای کاهش وزن 

 

یوگا


سگ پایینی 

در این حرکت کف دست و پا باید بصورت کامل بر روی زمین قرار گیرد، دست و پاها باید صاف و کشیده باشد. باسن خود را به سمت بالا نگه دارید، شکم را به داخل بکشید، در این حرکت بسیار مهم است که کمر خود را صفت و محکم نگه دارید.

 

یوگا

پانل متحرک 

در پلانک متحرک، شما باید ابتدا در حالت های (high) پلانک قرار بگیرید پاهایتان را جفت کنید شکم را به داخل بکشید، کمر خود را محکم نگه دارید و سعی کنید بدنتان در یک خط قرار داشته باشد. سپس به پایین بیاید (می توانید هم بروی کف دست باشید هم بر روی آرنج) در این حالت نیز سعی کنید که بدنتان را در یک خط نگه دارید، در این حالت تا حدی قرار بگیرید که بدنتان شروع به لرزش کند، سپس دوباره به حالت (های) پلانک باز گردید.

 

یوگا

حالت ملخ

بر روی شکم بخوابید، دست هایتان را در اطراف قرار دهید و پاهایتان رو جفت کنید، سر خود را نیز بر روی زمین قرار دهید. سپس به آرامی سر و سینه، دست ها و پاهایتان را رو به بالا بیاورد ، شکمتان بر روی زمین نگه دارید. سعی کنید در انجام حرکت نفس عمیق بکشید.

 

یوگا


زوایه جانبی

ابتدا در حالت Downward dog قرار بگیرید، حالا یکی از پاهایتان (برای مثال چپ) را به سمت دستتان بیاورید به طرزی که زانویتان در زاویه 90 درجه قرار بگیرد، پای راستتان نیز کشیده باقی بماند. حالا دست راست خود را از زمین بلند کنید و همراه با سر و کمر به سمت چپ بچرخید، سعی کنید کمر و شانه هایتان کاملا صاف باشند.

 

یوگا

حتما بخوانید: موفقیت چیست؟​

حالت قایق


بر روی زمین بشینید، پاهایاتان را دراز کنید و کف پاها را به سمت بالا بیاورید ، کمر را صاف نگه دارید. حالا بر روی باسن کمی رو به عقب خم شوید و کم کم پاهایتان را به سمت بالا بیاورید، سعی کنید تعادلتان را نیز حفظ کنید حالا دستتان را نیز بصورت مستقیم در کنار پاها بیاورید.

 

یوگا برای کاهش وزن

پل
بر روی کمر بخواید، زانوهایتان را خم کنید و کف پایتان را روی زمین بگذارید، سر و شانهایتان را بر روی زمین نگه دارید، دست ها را نیز به در کنار پاها قرار دهید ، حالا باسن و کمرتان را تا جایی که می توانید بالا بیاورید.


دانلود PDF مقاله:یوگا و فواید آن برای بدن

مطالب مرتبط

نظرات

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید