سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

عشق

عشق
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/03/04 0 نظر

عشق چیزی نیست که به بوته امتحانش بگذاری و سبک سنگینش کنی، حرفی که به جای خودشدرست است اما حقیقت ازدواج، چیز دیگری است

عشقعشق، پدیده‌ای بسیار آشنا و در عین حال مهم و غیرقابل انکار است، گفت: پرسش‌هایی مانند ویژگی اساسی، همیشگی و درخشان عشق چیست؟ ازجمله مباحث مهم در بحث و گفت‌وگوی عشق است.

 به نظر می‌رسد محبت، کشش درونی، وابستگی شدید، تازگی و شورِ عشق است که آدمی را زنده نگه می‌دارد؛ به قول فخرالدین عراقی «عشق، شوری در نهاد ما نهاد».

اگر شور عشق را جست‌و‌جو کنیم، می‌بینیم این احساس بلندی که بر اثر عشق حاصل ‌شود، این هیجان فوق‌العاده‌ای که همه چیز را در نظر انسان ساقط می‌کند و یک نگاه مثبت به انسان می‌دهد، فرد را به این تعبیر می‌رساند که عشق نه انگیزه زندگی؛ بلکه خود زندگی است.

 اگر عشق در دل و زندگی انسان باشد، سؤالاتی چون چرایی حیات و خلقت و هدف آنها، برای او به یک پرسش تبدیل نمی‌شوند.

براساس جمله‌ی معروف از فیلم داستان عشق (Love Story)، عشق یعنی هیچ‌وقت مجبور به عذرخواهی نشوید، اما زمانی‌که از کارشناسان درباره‌ی عشق واقعی سؤال می‌شود، کمی مکث می‌کنند و به فکر فرو می‌روند. شاید به‌ این‌ دلیل باشد که عشق واقعی برای افراد مختلف تعاریف متفاوتی دارد.

دکتر ندر می‌گوید: «عشق واقعی به این معنی است که بخواهید میزان سلامتی، رفاه و خوشبختی فرد مقابل‌تان بیشتر از سلامتی، رفاه و خوشبختی شما باشد. زمانی که مراقب کلمات، افکار و فعالیت‌هایتان هستید، به‌ویژه اگر سعی می‌کنید که این رفتار برای فرد مقابل‌تان خوش‌آیند باشد، درواقع شما عاشق شده‌اید».

در ابتدای عاشقی، نوعی جنون و دیوانگی تو را گرفتار خود می‌کند. مانند زلزله تو را می‌لرزاند و سپس آرام می‌شود. زمانی که آرام گرفتی، باید تصمیم بگیری. باید تصمیم بگیری که آیا واقعاً ریشه‌های شما چنان به هم گره خورده است که نتوانید با هم نبودن را تصور کنید؟ قسمت واقعی عشق، همین است. عشق، حبس شدن نفس در سینه با دیدن یا شنیدن معشوق نیست. هیجان نیست. آرزوی هر لحظه هم آغوشی نیست. بیدار نشستن شبانه با رویای بوسه باران کردن تن معشوق نیست. خشمگین نشوید. اما اینها عشق نیست. عشق آن احساسی است که وقتی زلزله‌ی عاشقی به پایان رسید، در ما باقی می‌ماند. هیجان انگیز نیست. می‌دانم. اما واقعی است.


 لحظات واقعی عشق

-احساس خوبی دارید

-یک رابطه‌ی خوب، یک احساس خوب را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

-دوست دارید که زمان‌تان را با شریک‌تان سپری کنید

نیازی ندارید که با دیگران باشید یا برای دوری از یکدیگر دنبال بهانه نمی‌گردید. شما از تمام لحظه‌هایی که باهم هستید لذت می‌برید. حتی اگر ساکت باشید.

- به شریک‌تان احترام می‌گذارید

از شنیدن درباره‌ی شریک‌تان به خود می‌بالید و چیزهایی شبیه به این می‌گویید: «همسر من در خوانندگی و ترانه‌سرایی بی‌نظیر است». اگر متوجه شدید که مدام دارید درباره‌ی خودتان حرف می‌زنید، شما به همسر یا روابط‌‌تان توجه نکرده‌اید.

- افکار شریک زندگی‌تان برای‌تان جالب است

شما درباره‌ی موضوعاتی که برای‌تان مهم است نظر همسرتان را می‌پرسید. اگر با شما هم‌نظر نبود هم اشکالی ندارد.

-ویژگی‌های غیرعادی شریک‌تان را می‌پذیرید

همه‌ی افراد ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. حتی شما! اگر شریک‌تان ویژگی دلپذیر یا تحمل‌پذیری داشت، حال شما خوب است. اگر این ویژگی شما را آزار می‌دهد، باید در نوع رابطه‌تان دقیق شوید.

-احساس امنیت می‌کنید

شما نمی‌ترسید که شریک‌تان را از دست بدهید.

-برای باهم بودن توضیحی ندارید

بسیاری از مردم به‌دلیل اینکه زندگی‌شان را باهم هماهنگ کرده‌اند مجبورند که در کنار یکدیگر باشند. اما از خودتان بپرسید آیا واقعا دوست دارید که باهم باشید. اگر جواب مثبت بود، پس به این باهم بودن ادامه دهید. اما اگر جواب منفی است پس مشکلی وجود دارد. ممکن است شما آماده نباشید.

-شریک‌تان را با دیگران مقایسه نمی‌کنید

همیشه افرادی زیباتر، باهوش‌تر و خوش‌اندام‌تر از همسر شما وجود دارند. اما شما نگران نیستید، زیرا دوست دارید که با او باشید.

به روابط‌‌تان دقت کنید. آیا عشق شما واقعی است؟


عشق چیست؟

عشق یکی از عمیق ترین هیجانات است، آرمانی که فداکاری زیادی برای آن میکنیم . شعرا هزاران سال است که به دنبال بیان کردن عشق در قالب کلمات هستند.
عشق پرشور یا رمانتیک می تواند به دامنهای از هیجانات ذیگر منجر شود، از شادی و شعف گرفته که ممکن است از عشق جدید ناشی شود تا احساسی های حسادت و ترس از طرد شدن. در واقع، پژوهشگران امروزی معتقدند که «عاشق شدن» ما را به سمت هیجاناتی سوق می دهد که از یک انتها به انتهای دیگر، از شادی و شعف به غم و اندوه هنگامی که رابطهٔ عشقی خاتمه .مییابد، نوسان می کند


سبکهای عشق

روانشناسان دریافته اند که عشق مفهوم پیچیده ای است که چندین زمینهٔ تجربه را در برگیرد – هیجانی، شناختی، و انگیزشی. روان شناسان از انواع مختلف عشق و سبکهای متفاوت عشق نیز سخن میگویند. برای مثال، کلاید و سوزان هندریک یک مقیاس نگرش عشق را ساختند که از وجود شش سبک عشق در بین دانشجویان حکایت دارد. این سبک ها و موادی که آنها را مشخص می کنند، به قرار زیر هستند.


عشق رمانتیک

«معشوق من با آرمان من جور است»، «معشوق من و خودم فوراً مجذوب یکدیگر شدیم». اروس از نظر معنی شبیه مفهوم تمایل شدید است. اروس شخصیتی در اسطورهٔ یونانی بود که با خدنگ های عشق خود به افراد بی خبر تیراندازی می کرد و باعث می شد که آنها دیوانه وار عاشق کسی شوند که در آن لحظه به آنها نزدیکتر بود.

عشق شهوانی میل پرحرارت ناگهانی را در بر دارد: «عشق با نگاه اول» و «سر تا پا در عشق فرو رفتن». دانشجویان جوانتر در مقایسه با دانشجویان مسنتر (و عاقلی تر؟) به احتمال بیشتری به عشق با نگاه اول و «عشق تمام وجود آدم را تسخیر می کند» اعتقاد دارند. عشق شدید می تواند به قدری گیرا باشد که فرد متقاعد شود به اینکه زندگی برای همیشه تغییر کرده است. عشق رمانتیک، می تواند دنیوی و شهوت انگیز باشد. در واقع، برانگیختگی و میل جنسی ممکن است قوی ترین عنصر عشق پرشور یا رمانتیک باشند. عشق رمانتیک با جاذبهٔ جسمانی نیرومند یا احساس های شهوت شروع می شود و با برانگیختگی فیزیولوژیکی قوی ارتباط دارد.


لودوس

یا عشق به بازی گرفتن. «من معشوق خود را در مورد احساس تعهدم روی هوا نگه می دارم» «من خیلی راحت به مسایل عشقی میپردازم».


استورج

یا عشق دوستی. «بهترین عشق از دوستی بادوام ناشی می شود». استورج، دلبستگی عاشقانه، دوستی عمیق، یا محبت غیرجنسی است. این هیجانی است که دوستان و والدین و فرزندان را به هم پیوند می دهد. برخی پژوهشگران حتی عشق رمانتیک را نوعی دلبستگی میدانند که شبیه دلبستگی هایی است که اطفال به مادر خود دارند.


پراگما

یا عشق عملگرایانه و منطقی. «من قبل از اینکه خودم را متعهد سازم، پتانسیل معشوق را در زندگی در نظر می گیریم»، «من در نظر می گیریم که آیا معشوقم شریک زندگی – .»خوبی هست یا نه


مانیا

عشق انحصارطلبانه یا تهییجی. «من به قدری از عشقم هیجان زده هستم که نمی توانم بخوابم»، «وقتی که معشوقم به من بی توجهی می کند کلاً مریض می شوم»


آگیپ

عشق از خود گذشته. «من برای کمک کردن به معشوقم هر کاری که بتوانم انجام می دهم»، «نیازها و امیال معشوقم از نیازها و امیال من مهم تر هستند».

اکثر افرادی که «عاشق می شوند» تعدادی از این سبک ها را ترکیب می کنند. هندریک با استفاده از این شش سبک عشق، تفاوت های جنسی جالبی را پیدا کرد. دانشجویان مرد به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از دانشجویان زن «لودیک» هستند (یعنی به بازی می گیرند). دانشجویان زن بیشتر از دانشجویان مرد «استور جیک» ( دوستانه)، عملگرا، و مانیک هستند. در اروس و آگیپ تفاوت های جنسی وجود نداشت.

 

منبع : psychologytodaytheguardian

دانلود PDFمقاله:عشق

مطالب مرتبط

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید