سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

حریم شخصی  چیست؟

حریم شخصی  چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/07/06 0 نظر

نگارنده در مقاله حاضر، دلایل عقلی، نقلی و فطری را برای اثبات حریم خصوصی در روابط خانوادگی بیان می‌کند و با استناد به آیات، روایات و آرای فقها لزوم رعایت این حریم را بررسی می‌نماید

حریم خصوصی  چیست؟

 


 

محدوده‌ای از عقاید، احساسات، رفتارها و ویژگی‌های هر عضو خانواده که برای دیگر اعضا آشکار نباشد یا علی‌رغم آشکار بودن، از  افشای آن راضی نباشد و  در مقابل ورود و نظارت دیگر اعضا واکنش نشان ‌دهد، حریم خصوصی تلقی می‌گردد؛ مانند حریم خلوت، حریم اطلاعات، حریم جنسی، حریم ارتباطات و حریم شخصیت. 


نگارنده در مقاله حاضر، دلایل عقلی، نقلی و فطری را برای اثبات حریم خصوصی در روابط خانوادگی بیان می‌کند و با استناد به آیات، روایات و آرای فقها لزوم رعایت این حریم را بررسی می‌نماید. سپس با اشاره به حمایت‌های نظام حقوقی ایران از حریم خصوصی، ضرورت استخراج الزام‌های قانونی از الزام‌های اخلاقی را پیشنهاد می‌کند و ضمانت اجرای معنوی (چون پاداش دنیوی و اخروی) و ضمانت اجرای مادی (مانند جبران خسارت و حد و تعزیر) را مطرح می‌سازد.


 

در مورد حق احترام به حریم خصوصی و خانواده در اعلامیه جهانی بیان شده است که "هیچ کس نباید به دخالت خودسرانه به حریم خصوصی، خانواده، خانه یا مکاتباتش بپردازد " و "این خانواده، گروه اساسی است .

واحد خانواده  تحت حمایت جامعه و دولت است. امروزه حق احترام به زندگی خصوصی و خانوادگی برای گستره وسیعی از مناطق در نظر گرفته شده است. حریم خصوصی به طیف گسترده ای ازمسائل اعمال می شود، در حالی که مسائل برجسته در مورد حق احترام به خانواده شامل حقوق والدین برای برقراری ارتباط با فرزندان، عقد وازدواج است. 

 

مقاله مرتبط: نحوه آداب معاشرت با اطرافیان

 

حق احترام به حریم زندگی خصوصی و خانوادگی

حق احترام به حریم خصوصی، مفهوم لیبرال آزادی فردی را به مثابه یک دولت خودگردان می شناسد، تا زمانی که اقدامات وی با حقوق و آزادی های دیگران تداخل نداشته باشد. حق محرمانگی حق داشتن استقلال فردی است که نقض می شود زمانی که ایالت متحده با دخالت، 


اعمال مجازات یا ممنوعیت اقداماتی که عمدتا به فرد مربوط می شود، مانند عدم استفاده از تجهیزات ایمنی در محل کار یا انجام خودکشی. دولت ها چنین دخالت هایی را با هزینه های اجتماعی اقدامات ممنوعه،  توجیه می کنند. حق حفظ حریم خصوصی حق حفاظت از صمیمیت، هویت، نام، جنسیت، افتخار، شأن، ظاهر، احساسات و جهت گیری جنسی را در بر می گیرد.

حق داشتن حریم شخصی ممکن است در شرایط خاصی به منافع دیگر محدود شود، در صورتی که دخالت خودسرانه یا غیرقانونی نیست. مثلا افراد نمی توانند مجبوربه تغییر شکل یا نام خود شوند، و یا آنها را نمی توان از تغییر نام یا جنسیت خود ممنوع کرد.

با این حال، برای منافع حقوق دیگران، ممکن است قوانینی داشته باشد، به عنوان مثال، مجبور شود نمونه های بیولوژیکی برای تعیین تولدش رابیاورد. استثنا دیگر می تواند نظارت قانونی ضد تروریسم باشد که لزوما در نقض حقوق حریم خصوصی عمل می کند. چنین نقصی تا زمانی که با نظارت قضایی و پارلمانی مطابقت دارد، قابل قبول می باشد. حق حفظ حریم خصوصی به خانه، خانواده و مکاتبات گسترش می یابد.

 

حریم خصوصی

 

حریم زندگی خصوصی

 

مفهوم حق زندگی خصوصی شامل اهمیت شأن و مقام فردی و تعامل فرد با دیگران است، هم خصوصی و هم عمومی.

 

احترام به زندگی خصوصی اش شامل موارد زیر است:

احترام به جنسیت فردی :(به عنوان مثال، تحقیقات در مورد جنبه های اعضای نیروهای مسلح حق احترام به زندگی خصوصی را در بر می گیرد)؛

حق خودمختاری شخصی : یکپارچگی جسمی و روحی، یعنی حق غیبت فیزیکی؛

احترام به اطلاعات خصوصی و محرمانه: به ویژه ذخیره و به اشتراک گذاری چنین اطلاعاتی؛

حق نداشتن به نظارت غیر قانونی دولت: احترام به حریم خصوصی زمانی که یک انتظار منطقی از حریم خصوصی داشته باشد؛

حق نظارت بر انتشار اطلاعات : در مورد زندگی شخصی خود، از جمله عکس هایی که مخفیانه گرفته شده است.

 

مقاله مرتبط: چگونه احساسات خود را کنترل کنیم؟

 

حریم زندگی خانوادگی

ماده 8 حق احترام به زندگی خانوادگی ایجاد شده را نیز فراهم می کند. این شامل روابط خانوادگی نزدیک است، اگر چه هیچ پیش تعیین شده از زندگی خانوادگی و خانوادگی وجود ندارد. این شامل هر گونه رابطه پایدار، ازدواج، مشغول، یا عملا؛ بین والدین و کودکان؛ خواهران و برادران؛ پدربزرگ و مادربزرگ و نوه ها و غیره. به عنوان مثال، این قانون اغلب بیشتر در، زمانی که اقدامات توسط دولت برای جدا کردن اعضای خانواده (با حذف کودکان به مراقبت و یا اخراج یک عضو از یک گروه خانوادگی)  استفاده می شود.


احترام به خانه

حق احترام به خانه شامل حق تعرض به خانه است، از جمله نظارت غیرقانونی، ورود غیرقانونی، اخراج خودسرانه و غیره

 

حریم خصوصی


احترام به مکاتبات

هر کس حق دارد ارتباطات بدون وقفه و بدون سانسور با دیگران داشته باشد - حق خاصی در ارتباط با استفاده از تلفن؛ نظارت الکترونیکی؛ و خواندن نامه ها

 

مقاله مرتبط: 6 اخلاق سمّی که آدم‌ها را از شما می‌راند

 

محدودیت ها

ماده 8 یک حق واجد شرایط است و به همین ترتیب حق زندگی خصوصی و خانوادگی و احترام به خانه و مکاتبات ممکن است محدود باشد. بنابراین، در حالی که حق برخورداری از حریم شخصی در تعداد زیادی از موقعیتها مشغول است، حق ممکن است به طور قانونی محدود شود.

هر گونه محدودیت باید با توجه به توازن منصفانه بین منافع رقابتی فرد و جامعه به طور کلی در نظر گرفته شود.

به طور خاص هرگونه محدودیت باید مطابق موارد باشد:

مطابق با قانون؛
لازم و مناسب؛ 


برای یک یا چند اهداف مشروع زیر:

منافع امنیت ملی؛

منافع عمومی امنیت و یا رفاه اقتصادی کشور؛

پیشگیری از اختلال یا جرم؛

حفاظت از سلامت یا اخلاق؛

حفاظت از حقوق و آزادی های دیگرانتعادل حقوق

حق احترام به زندگی خصوصی اغلب باید در برابر حق آزادی بیان متعادل شود. به عنوان مثال یک شخص شناخته شده لزوما از حریم به زندگی خصوصی خود به مانند دیگران برخوردار نیست، زیرا مسائل مربوط به نگرانی عمومی ممکن است انتشار اطلاعات مربوط به آن فرد را که ممکن است در غیر اینصورت در مورد حق حریم خصوصی دخالت کند، توجیه کند.


منبع : liberty-human-rights

 

 

دانلودpdf مقاله :حریم شخصی چیست؟

مطالب مرتبط

نظرات

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید