سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

غول هتل سازی ایران و ثروتمندترین مرد ایران را بشناسید

غول هتل سازی ایران و ثروتمندترین مرد ایران را بشناسید
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/03/31 0 نظر

خیلی ها موفقیت را داشتن موقعیت شغلی مناسب و برخورداری از رفاه کامل می دانند، اگرچه بسیاری ثروتمند بودن را به عنوان نوعی ارزش، شاید شبیه به موفقیت نمی دانند

 

غول هتل سازی ایران و ثروتمندترین مرد ایران را بشناسید

غول هتل سازی ایران: حسین ثابت
 

حسین ثابت بکتاش متولد 1313 در مشهد است. او کارآفرین ثروتمند ایرانی، دلال فرش، و صاحب گروه هتل‌های ثابت است، وی پس از اخذ دیپلم، برای ادامه تحصیل به اروپا رفت و در رشته برق و الکترونیک فارغ التحصیل شد.
چگونه پولدار شویم؟ حسین ثابت در سال‌های قبل در جزایر قناری اسپانیا 9 هتل تاسیس کرده و هم‌اکنون نیز بزرگترین شرکت هتل‌داری اسپانیا را صاحب است و خود او نیز در یکی از دو جزیره اختصاصی خود در اسپانیا زندگی می‌کند. و در ایران نیز هتل بزرگ داریوش را به سبک تخت جمشید در کیش ساخته‌است وی، غیر از این هتل، چهار هتل دیگر نیز در کیش داشت (هتل‌های هلیا، لاله، تماشا و پانیذ) که از سال 1388 طی دو سه مرحله فروخته شدند و شرکت تجارت بین‌المللی ثابت و مجموعه پارک دلفین‌های کیش (دلفیناریوم) و باغ پرندگان با مساحت بیش از 65 هکتار متعلق به اوست.
ایجاد کورس‌های اسب‌دوانی با تاسیس شرکت اسب ایران که ناتمام ماند از دیگر فعالیت‌های اوست. او همچنین 25٪ سهام گروه هتل‌های لاله را در اختیار دارد.
وی نهج البلاغه حضرت علی (ع) را از حفظ است و می گوید : اسلام یک دین برتر است . من نهج البلاغه را حفظ هستم . نهج البلاغه دنیایی از ادب ، فلسفه و ترتیب است . قرآن که جهانی دیگر دارد . شعر بلند عقاب دکتر خانلری را با شور و احساسی میهن پرستانه می خواند . وی به شش زبان زنده دنیا حرف می زند . او یک ایرانی مسلمان است که به ذره ذره این خاک اهورایی عشق می ورزد . اتاق وی مثل تمامی هتل بزرگ داریوش روح ایرانی به وسیله ، نقش برجسته ها و تصاویر هخامنشی موج می زند . حسین ثابت شعر می خواند . از عرفان می گوید و از ایران .

وی عقیده دارد وقتی شما با انگشت به طرف دیگری نشان می روید، توجه کنید که سه انگشت دیگر، خودتان را نشان می دهد . اول باید تکلیف خودتان را مشخص کنید . عمر دنیا کوتاه است . عشق آن نیست که غم بر در غمخواری برد.


این جمله را در سردرب دفتر آلمانم نوشته ام :
حق الناس را دست نزن، مصمم باش، عاشق تصمیمت باش،
آن وقت است که محال پا به فرار می گذارد.
برخی می گویند خوب است آدم فقیر باشد اما سالم باشد . اما من اعتقاد دارم آدم باید هم سالم باشد و هم ثروتمند.
او می گوید هم اکنون من 11 هتل بزرگ در نقاط مختلف دارم و با افتخار می‌گویم که به تنهایی نیز آنها را اداره می‌کنم و هتل‌هایم نیز همیشه پر از مهمان است .دارایی های حسین ثابت


1- جزایز قناری اسپانیا


پس از ایام فراغت تحصیل از دانشگاه به صورت اتفاقی گذرش به جزایر قناری افتاد و به گفته خودش، سرنوشت برایش به یک باره تغییر کرد و در واقع دیدن جزایر قناری به وی کمک کرد تا، کسی شود که خودش می خواهد.
او می گوید: قبل از آن من تجربه ی کار در جزایر قناری را داشتم. جزایر قناری شامل 5 جزیره است، یک روز حین پرواز با هلیکوپتر، توفان شد و مجبور شدیم در یکی از جزایر فرود بیاییم. جزیره ای بود بی آب و علف که هیچ چیز در آن نبود، جز یک ساحل زیبای 30 کیلومتری. 4 جزیره ی دیگر آباد بودند و فقط این جزیره متروک بود. یک هفته در آن جزیره ماندم و به مطالعه در مورد آن پرداختم. رفته رفته کار آباد کردن آن جزیره را آغاز کردم: خیابان کشی و درخت کاری کردم و ساخت و ساز را شروع کردم.
حدود 7 سال پیش گذر سفیر ایران به جزایر قناری افتاد ایشان به سراغ من آمدند و سرانجام مرا قانع کردند که به ایران برگردم. به مدت 20 سال در ایران نبودم و چون دیده بودند که در اروپا از لحاظ توریستی چه جریانی را راه انداخته ام، پیشنهاد کردند تا به ایران برگردم. راضی شدم، هر چند کسی نبود که به من قوت قلب بدهد.

یک شب خواب مادرم را دیدم که به من گفت از روی این پل عبور کن و برو آن طرف. من هم به ایران آمدم. 7 سال پیش وقتی وارد ایران شدم، دیدم ایران به لحاظ قابلیت های توریسم در رده ی ده کشور اول دنیا قرار دارد، ولی از نظر استفاده از این قابلیت ها، در ردیف 10 کشور آخر دنیاست! این بود که با تمام وجود شروع کردم به کار، و هتل داریوش را با این ذهنیت ساختم …
هنوز برای من زود بود که در تهران فعالیتی توریستی را شروع کنم چون هنوز صنعت توریسم در تهران درست جا نیفتاده بود. رفتم خارج، وقتی سفیر من را به ایران دعوت کرد، به تهران آمدم. تا آن روز اسم کیش را نشنیده بودم، و نمی دانستم کیش کجاست. وارد آن جا که شدم، دست مرا گذاشتند در دستان مدیر عامل جزیره کیش. چون من یک جزیره را قبلاً آباد کرده بودم. تجربیات عمرانی و توریستی ای را که در مورد جزایر قناری داشتم در کیش پیاده کردم، قابلیت های این جزیره را نظر گرفتم.

 

پارک دلفین


2- مجموعه تفریحی پارک دلفین ها


این پارک تفریحی با مساحتی حدود 100 هکتار در جنوب شرقی جزیره کیش قرار دارد. پارک مخصوص دلفین ها، پرندگان و آکواریم زیر دریاست و در نوع خود بزرگ ترین پارک در خاورمیانه است.
پارک دلفین های کیش شامل فضای سبز با انواع گونه‌های مختلف گیاهی و باغ پرندگان اولین دلفیناریوم در ایران است. متنوع ترین پستانداران دریایی از جمله دلفین، شیر دریایی شمالی، شیر دریایی جنوبی، گربه دریایی شمالی، گراز دریایی، پنگوئن و . . .
در بزرگترین دلفیناریوم خاورمیانه، پارک دلفین های کیش جمع آوری شده اند.
در این مجموعه بیش از 21 پستاندار دریایی در استخرهای به حجم 18000 متر مکعب آب دریا نگهداری می شوند و مهیج ترین نمایش هایی که در دنیا بی نظیر است به اجرا در می آورند. گفتنی است در طی هفت سال گذشته از بدو ورود این حیوانات از اقصی نقاط دنیا، مربیان جوان ایرانی در این مجموعه تعلیمات لازم را آموزش دیده اند و به فعالیت خود مشغولند. شرایط در این مجموعه به قدری برای پستانداران دریایی فراهم است که 3 شیر دریایی شمالی و جنوبی زاد و ولد کرده اند.گفته می شود تعدادی از این دلفین ها با یک پرواز چارتر اختصاصی از آکواریوم های بزرگ از کشور ژاپن به ایران آورده شده اند.
فضای سبز پارک دلفین های کیش شامل بیش از یکصد گونه گیاهی از جمله هزاران درخت نخل، بنجامین‌هاى بسیار بزرگ، درختان لور (انجیر معابد)، اوکالیپتوس، آکاسیا، مورد، کهور، گل ختمى، شیشه شور، تکوما، سیاه نوفیلد، کند کارپوس، جونیا پروس و بیش از 25 گونه کاکتوس و سایر گیاهان است که با توجه به وضعیت اقلیمی جزیره کیش و مرجانی بودن خاک آن در نوع خود بی‌نظیر است.
تاکنون هزاران درخت نخل در این پارک کاشته و مجموعه هایی از کاکتوس های استثنایی گردآوری شده است. در دلفیناریوم و باغ پرندگان این مجموعه زیباترین حیوانات نادر نگهداری می شوند . جنگل باران های مصنوعی، کوه آتشفشان، دنیای ارکیده، باغ پروانه ها و رستوران های منحصر به فرد در دست ساخت و طراحی می باشد .
بازدیدکنندگان در مجموعه، توسط اتوبوس قطاری به پارک پرندگان و سپس به دلفیناریوم کیش هدایت می‌شوند. پارک دلفین های جزیره کیش بی شک یکی از مراکز تفریحی جزیره کیش است که توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.


وی اظهارداشت: برای زیبایی و سرسبزی این پارک حدود 22 هزارنفر نخل از سرزمین اصلی برای کاشت وارد مجموعه پارک دلفین ها شده است. مجموعه دلفینایورم این پارک از سال 82 راه‌اندازی شده و دلفین‌ها و شیرهای دریایی روزانه چند ساعت برای بازدیدکنندگان نمایش اجرا می‌کنند. هم‌اکنون حدود 10 هزار پرنده از 59 گونه مختلف در باغ پرندگان پارک دلفین‌ها نگهداری می‌شود و امسال با وارد کردن بخش دیگری از انواع پرندگان در فصول خنک، تعداد آنها به 100هزار پرنده افزایش می‌یابد.
انواع پلیکان ، شتر مرغ ، طوطى ماکائو ، طاووس ، انواع لک لک ، توکان ، توراکو ، قو ، پنگوئن و انواع جانوران نادرى مثل کروکودیل در پارک دلفین های کیش وجود دارند که در چند قدمی تماشاگران بدون بودن در هر گونه بند و حصاری آزادانه زندگی می کنند.


حتی استاندارد استخر هایمان از اورلاندای آمریکا که پایه گذار این نوع استخر هاست بالاتر است. وقتی آن ها به این جا می آیند تعجب می کنند. البته ما دردسرهای خیلی بزرگ تری داریم. باید آب دریا را که 32 درجه است به 18 درجه تبدیل کنیم و باید 18 هزار متر مکعب آب را در روز خنک کنیم. آب را باید همیشه تمیز نگه داریم. فیلتر کنیم. برای حیوان ها باید روزی یک تن ماهی از همه جای کشور وارد کنیم. باید درجه حرارت و نفس حیوان ها را اندازه بگیریم و خون آن ها را هفته به هفته آزمایش کنیم و به اقصی نقاط دنیا با ایمیل بفرستیم و از نظر پزشکی مطمئن شویم که اتفاقی برای حیوانات نمی افتد. باید ماهی تازه با ویتامین به آن ها دهیم. سلامت این حیوانات و مربیانی که آنجا هستند خیلی مهم است. اول 22 مربی خارجی داشتیم ولی الان یک مربی داریم. خدا را شکر بچه های ایرانی این دانش را یاد گرفته اند. باید فضایی ایجاد شود تا مهمان که می آید بتواند یک بازی بسیار خوب ببیند. آرام آرام در حال آماده شدن برای پذیرایی مهمان هایی از کشورهای همسایه هستیم که در آن جا چنین چیزهایی نیست و چون نیست وارد مملکت ما می شوند.

 

هتل داریوش


3- هتل داریوش


حسین ثابت در مورد ساخت هتل داریوش کیش می گوید : در ساخت هتل داریوش دو مورد مد نظر بوده یکی مساله اقتصاد و دیگری مطرح کردن فرهنگ و هنر ایرانی. ساختن هتل دو وجه دارد. یکی سرمایه گذاری و بازدهی آن و دیگری هویت بخشی به یک فرهنگ است . فرهنگ ایرانی.
او دفترچه راهنمای هتل داریوش را که عکسی از 21 سالگی اش در تخت جمشید در صفحه اول چاپ شده نشان می دهد و شعر می خواند، می گوید:
عشق . عشق ناممکن را ممکن می سازد.
من در 21 سالگی گفتم روزی تخت جمشید را می سازم . امروز آن را در قالب یک هتل ساخته ام که یک مقام عالی رتبه اسپانیا می آید و مقابل آن فرهنگ زانو می زند و آن را ستایش می کند. ثابت برای اثبات حرفش از گنجینه شعر فارسی به خوبی استفاده می کند . بیشتر نمونه هایی که می دهد عاشقانه و اجتماعی است.

هتل داریوش در زمینی به مساحت 140 هزار متر مربع ساخته شده است. من همواره در جست و جوی هویت ایرانی خودم بوده ام و اگر چه یک سرمایه گذار هستم با این حال به گذشته ی خودمان و به خصوص نمادهای تخت جمشید علاقه ی خاصی دارم. ما طی مراحل مختلفی توانستیم در ورودی هتل، سرسرا و پله های آن نمادهایی از تخت جمشید را قرار دهیم. آمدیم مجسمه ی سرباز هخامنشی را برای به تصویر کشیدن عظمت و شکوه آن دوران در بخش های عمده ی هتل جاسازی کردیم، همین طور نقش داریوش و همسرش را در داخل هتل طراحی کردیم که نماد قدرت و نشانه ی شکوه معماری ایرانی است.
این هتل در هر طبقه حدود پنج هزار متر مربع زیر بنا دارد و جمعاً 4 طبقه ی آن چیزی حدود بیست هزار متر مربع مساحت دارد. غیر از آن، سرسراها، تراس ها و سایه بان هایی هم طراحی شده است. هتل در مجموع 182 اتاق دارد. در این اتاق ها، سوئیت های لوکس وجود دارد. اتاق ها به سبک ایرانی طراحی شده و به یک هسته ی مرکزی و به یک سرسرا متصل می شود. در کنار آنها هم آب نماها و درخت هایی کاشته شده که در حقیقت یک دید بسیار زیبایی ایجاد می کند.

 

هتل کوروش


4- هتل کورش


در آینده ای نزدیک، دومین هتل 7 ستاره و اولین هتل خورشیدی ایران در سالروز تولد کوروش ساخته می‌شود هتل کوروش که انرژی مورد نیاز آن از طریق خورشید تامین می‌شود در 23 طبقه و 500 اتاق در محل پارک دلفین‌های کیش ساخته می شود. این هتل که از آن به عنوان نخستین هتل سبز کشور یاد می‌شود؛ در زمینی به مساحت 100 هزار متر مربع ساخته می‌شود. این هتل برای اولین بار در خاورمیانه مجهز به سیستم استفاده از انرژی خورشیدی خواهد بود.


شما که در خارج ایران آدم موفقی هستید چرا پس از موفقیت به ایران توجه کردید؟


هشت سال جنگ را ما نبودیم . جوانان ما جنگیدند و نگذاشتند حتی یک سانتی متر از مملکت از دست برود . ما چه کار کردیم ؟ من امروز آمده ام برای خدمت به ایران ، به فرهنگ ایرانی ، به فرهنگ اسلامی خدمت کنم. انتظاری هم ندارم . نمی خواهم حتی یک دسته گل برای من بیاورید . من می خواهم همانطور که جوانان ، ایران را نگاه داشتند من هویت ایران را به جهان بشناسانم . من کلکسیونی شامل 30،000 پروانه که برخی از آنها نسلشان منقرض 


شده برای ایران خریده ام که می دانم تا سیصد سال دیگر هم سرمایه اولیه اش بر نمی گردد ، اما این پروانه ها در یک موزه می تواند انگیزه ای باشد برای جلب توریست . من حاضرم این مجموعه ی بی نظیر را به ایران تقدیم کنم اما در جایی که با این رنگ ها ، دانش ، نوع زندگی و ارزش آن ها هماهنگی داشته باشد.من می خواستم بپرسم آیا شما تنها از طریق هتل و هتلداری می خواهید به هویت بخشی و گسترس آن بپردازید یا برنامه های دیگری هم دارید؟


نه . فقط به هتل و هتلداری فکر نمی کنم . شما می بینید که در کیش کنار 7 هتل مطرح و مدرن، پارک دلفین ها را ساخته ام . پارکی که برای اولین بار در خاورمیانه ساخته شده با مجموعه ای از پرندگان و گیاهان نایاب دنیا و نمایش دلفین هایی که مربیان ایرانی دارند، یا در همین رابطه برای نمایش هزاران پرنده از گونه های مختلف بزرگترین قفس دنیا را به ابعاد ( 550 در 400 متر ) مطابق با محیط زیست طبیعی زندگیشان ساخته ایم . این مجموعه دیدنی از طرف دیگر 2 تا 3 درجه دمای جزیره را پایین آورده است .نظر شما در مورد فرهنگ و تمدن ایران چیست؟


ایران قبلا فرهنگ و هنر خودش را داشته و بعد اسلام را پذیرفته چون به فرامین و مقررات آن نیازمند بوده است . حضرت محمد (ص) هم انسانی والا بوده که خداوند بر اساس توانایی هایش او را به پیامبری برگزید. او به امر اقتصاد در کنار تعالیم دینی توجه داشت و حج توانست از همان آغاز تا امروز وضعیت مادی و اقتصادی مکه و در نتیجه عربستان را بهبود بخشد. اما ما در ایران تفکر اسلامی را مثلاً در مورد زیارت امام رضا انجام ندادیم. اسلام از اشخاص دعوت می کند که به حج بیایند که استطاعت مادی داشته باشند و در نتیجه پول خرج کنند . در حالی که ما زیارت امام رضا را حج فقرا می نامیم و رویش تبلیغ می کنیم .چرا شما که مشهدی هستید برنامه هایی برای مشهد ندارید؟


داشتم و دارم. از سالهای گذشته سعی داشتم کار بزرگی در مشهد انجام دهم. اما برنامه هایم بنا به دلایلی مورد تصویب قرار نگرفت . امروز هم برای فردوسی برنامه دارم . 

همین امروز با یک آلمانی معدن شناس قرار ملاقات دارم تا بزرگترین سنگ را به مشهد حمل کنیم ، برای ساختن مجسمه فردوسی ، کسی که زبان و هویت ایرانی را زنده نگاه داشت . امیدوارم بتوانم برنامه هایم را برای فردوسی به پایان برسانم و مسئولین در این امر کمک کنند.میانه شما با روزنامه نگاران چگونه است؟


من 700 صفحه خاطره دارم . در آلمان که درس می خواندم برای گذران زندگی روزنامه می فروختم ولی بعد همان روزنامه را خریدم. از روزنامه نگاری اطلاعی نداشتم . منتقدان من این را مطرح کردند . من بهترین مفسران وخبره های هر بخشی را دور هم جمع کردم و از آنها آموختم و تجربه کسب کردم . اعتقاد دارم تجربه از علم و ثروت بالاتر است. وی درباره علت انتشار خاطراتش گفت: خیلی ها دوست دارند درباره زندگی من بدانند. فکر می کنم چاپ این کتاب، به کنجکاوی‌های آنان خاتمه می دهد.آقای ثابت بکتاش راجع به کمک گرفتن از دولت و بانک ها هم نظرات جالبی دارد:


من تا به حال مزاحم بانک نشده ام و انتظار هیچ گونه تسهیلاتی نداشته ام به این دلیل ساده که با نرخ سود رایج در بانک های کشور، فعالیت در زمینه ی هتل سازی توجیه ندارد. مزاحم دولت هم نشده ام چون مشکلی نداشته ام.
امروز گردشگری بعد از نفت دومین اولویت درآمدزایی است که تا چند سال آینده می تواند به پله نخست بر سد. از نگاه من مشکل اصلی گردشگری امروز ما جذب توریست خارجی نیست بلکه مردم ما هستند چرا که با افزایش قیمت ارز امکان سفرهای خارجی برای اغلب آنان کم شده است لذا باید به جذابیت‌های داخلی بیاندیشیم و به شادی مردم فکر کنیم. اگر دولت هتل‌ها را می‌‎ساخت و به بخش خصوصی اجاره می‌داد الان گردشگری رونق بیشتری داشت. ما سعی کردیم نگذاریم ساحل کیش به درد سواحل شمال دچار شود اما ساخت و سازهای امروز به همان سمت می‌رود با این وجود من ناامید نیستم و امیدوارم این سیستم روزی اصلاح شود به قول شاعر:
با همه غم که از این گردش دوران دارم من به زیبایی این زندگی ایمان دارم
گو اگر ، گرد غم از هر طرفی می‌بارد باز من چشم به سبزی بهاران دارم

می‌شوم زرد ولی هیچ نمی‌پوسم من چونکه در خاک وطن ریشه فراوان دارم


از این راه من می خواستم هتل هایی را آماده کنم که در کیش آماده نبودند. در این جا با این که هتل های خوبی ساخته شده است اما از نظر سرویس آماده نیستند و من می خواهم این ها را آماده کنم. ما هنوز نگاه به آن طرف آب نداریم، اگر این نگاه را داشته باشیم، فکر می کنم روزی 10 فروند هواپیما هم از آن طرف بیاید، باز کم است. به هر حال آینده از آن ماست.

 

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

 

دانلودPDF‌مقاله:غول هتل سازی ایران و ثروتمندترین مرد ایران را بشناسید

نظرات

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید