سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

راههای افزایش عزت نفس در بزرگسالان که قابل توجه می باشد

راههای افزایش عزت نفس در بزرگسالان که قابل توجه می باشد
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/04/17 1 نظر

کمبود عزت نفس در بزرگسالان می‌تواند باعث افزایش احتمال بروز اختلالات روانی می شود .

 

چگونه عزت نفس را افزایش دهیم

راههای افزایش عزت نفس در بزرگسالان ،هر فردی برای این که بتواند در زندگی خود به بهترین نحو عمل کند و به موفقیت در زندگی فردی دست یابد، باید دارای صفات برجسته ای باشد که او را از سایرین متمایز کند. عزت نفس یکی از صفاتی است که یک انسان موفق باید از آن بهره برده باشد و یک انسان بدون این که از عزت نفس کافی برخوردار باشد به هیچ وجه نمی تواند در زندگی شخصی و یا اجتماعی خود پیشرفت کند.

راههای افزایش عزت نفس در بزرگسالان، انسانی که عزت نفس داشته باشد می تواند با چالش هایی که وجود دارد هوشمندانه برخوردار کند و در مواجهه با سختی بهترین واکنش را از خودش نشان دهد و انسانی که از عزت نفس کافی برخوردار باشد، به هیچ وجه در این مواقع خود را نخواهد باخت چون به خودش اعتماد دارد و ارزش وجود خود را می داند.

احساساتی مثل ” به اندازه کافی باهوش نیستید.” یا ” به اندازه کافی خوب نیستید.” و یا احساس اینکه شما لایق این نیستید که به اهداف بزرگ و یا زندگی رویایی خودتان دست پیدا کنید

راههای افزایش عزت نفس در بزرگسالان ،درست است که اتفاقات گذشته باعث شده اند که عزت نفس ما پایین بیاید ولی حالا به عنوان یک بزرگسال می توانیم احساس و درک خود از خودمان را تغییر دهیم و انجام چند تمرین ساده به صورت روزانه می توانیم عزت نفس خودمان را تقویت کنیم.

 

 

 

یک تحقیق در دانشگاه نیوهمپشایر انگلستان صورت گرفته است:

آنها در واقع نشان داده اند که وقتی افراد روی موفقیت های گذشته خودشان تمرکز می کنند و یا اینکه به اهداف بزرگ خودشان فکر می کنند، عزت نفس شان بیشتر و بیشتر می شود.


افزایش اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس

اشخاصی که اعتماد به نفس بالایی دارند، ارزش خود را برای دوست داشتن دیگران و مورد علاقه واقع شدن از سوی آنان حفظ می‌کنند. خود را شایسته توجه دانسته و دیگران را نیز مورد توجه قرار می‌دهند. حرف‌های دیگران را می‌شنوند. ارزش خود را برای شناخت خود و اطرافیان حفظ می‌کنند. 
 

راه های افزایش اعتماد به نفس در جوانان

حتما بخوانید: تعریف عزت نفس در دین اسلام


خود و دیگران را تشویق به انجام کارهای خوب کرده و برای خوب بودن و شناخت دیگران به عنوان انسان‌های خوب تلاش می‌کنند. آنچه در ادامه می‌خوانید راهکارهایی برای افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس است :

1 -در مقابل آینه بایستید و از خود تعریف کنید: این کار در کسب اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس، بسیار مؤثر است. هر روز صبح چند دقیقه این کار را انجام دهید. سعی کنید هنگام نگاه کردن در آینه به موارد مثبت چهره خود نگاه کرده و از آن تعریف کنید. 

2- در حال زندگی کنید: اگر در حال زندگی کنید و تمام انرژی خود را متوجه زندگی در لحظه نمایید، فردای شما هم تضمین خواهد شد. چرا که فردای شما محصول عملکرد صحیح امروز شما است. اگر عمر خود را در حسرت دیروز با نگرانی فردا سپری کنید، لحظه‌ها را از دست خواهید داد و این به معنی از دست دادن فردا نیز می‌باشد. 

3- دست دادن خودرا محکمتر کنید: به اصطلاح شل و وارفته دست ندهید، به خصوص اگر نظامی هستید، محکم و قدرتمند دست بدهید و همچنین گرم و صمیمانه. 

4- به موفقیت‌های خود نگاهی بیندازید: از موفقیت‌هایی که تاکنون داشته‌اید، برای خود لیست تهیه کرده و همراه خود داشته باشید و هرگاه احساس عدم اعتماد به نفس کردید، نگاهی به آن بیندازید. 

5- به خودتان تبریک بگویید: حتی از گفتن جمله‌هایی مانند شب بخیر و دوستت دارم به خود امتناع نورزید. حتی برای خود جشن تولد بگیرید و در کل به خودتان برسید. 

6- نیروی نگاه خود را تقویت نمایید: 
افراد نظامی به خصوص آن‌هایی که در شغل فرماندهی بوده‌اند ناخودآگاه نیروی قدرتمندی دارند، اگر می‌خواهید به این مرحله برسید، تمرین مؤثر زیر را انجام دهید: «ساچمه‌ای سیاه را در وسط سینی قرار دهید، و سعی کنید با نگاه خود از فاصله 2 متری آن را حرکت دهید.» 

7- همیشه با خود مبلغی پول داشته باشید: وجود مقداری پول در جیب و کیف شما،افزایش عزت نفس و اعتماد به نفستان را زیاد می‌کند، تاکنون شما شاید این موضوع را بسیار تجربه کرده باشید. 

8- مهم‌تر از همه نه گفتن را یاد بگیرید: بسیاری از افراد، قدرت نه گفتن را ندارند و این موارد برای آنان مشکل‌هایی ایجاد نموده است. اگر پیشنهاد یا درخواستی به شما می‌شود که میل ندارید آنرا بپذیرید، با قاطعیت اما با احترام بگویید نه. 

9- فکر کنید که اعتماد به نفس بی‌نظیری دارید: هرگز این فکر را به خود راه ندهید که اعتماد به نفس ندارید، همیشه سعی کنید نسبت به خود فکرهای مثبت و والایی داشته باشید. اگر خودتان فکر کنید که اعتماد به نفس ندارید، چه‌طور انتظار دارید که دیگران فکر کنند که شما اعتماد به نفس دارید. فراموش نکنید که به هرچه فکر کنید، به سرتان می‌آید. اگر فکر کنید که کاری را نمی‌توانید انجام دهید به طور حتم نمی‌توایند. آنچه مهم است، فقط افکار شماست. 

10- سرعت راه‌رفتن خود را بیشتر کنید: کسی که اعتماد به نفس دارد گام‌های مستحکم بر می‌دارد و هدفمند راه می‌رود. قوی، قدرتمند و پر انرژی باشید. 

11- سر خود را بالا نگه دارید: این کار باعث می‌شود جریان خون از قلب به مغز (خون شریانی) و از مغز به قلب خون وریدی) به آسانی انجام پذیرد. حجم ریه‌ها افزایش یابد و در واحد زمان، اکسیژن بیشتری با خون مبادله شود. راه‌های هوایی از قبیل نای، نایژه‌ها، حلق وبینی تا حدودی در یک امتداد قرار گیرند و تنفس، راحت‌تر شود، میزان دید بیشتر شود، به برازندگی ظاهری شخص کمک کند و از همه مهم‌تر، اعتماد به نفس شخص را زیاد می‌کند. 

12- با ترس خود روبه‌رو شوید: مطمئن باشید چیزی که از آن ترس دارید به آن بدی که شما فکر می‌کنید نیستند. روبه‌رو شدن با آنچه شما از آن می‌ترسید باعث افزایش عزت نفس  و افزایش اعتماد به نفس می‌شود. 

13- صحبت کنید: اغلب اوقات در مورد یک موقعیت با یک شخص دچار توهماتی می‌شویم که درست نیستند، اگر شک و تردید و سؤالی برای شما پیش بیاید و آن را رفع نکنید، این شک و تردید روی رفتار شما تأثیر می‌گذارد. 

14- مغلوب نشوید: چیز دیگری را انتخاب کنید. شما با یک تجربه ناموفق مغلوب نمی‌شوید، به این فکر کنید که آیا هیچکس قبل از موفقیت شکست نخورده است. تنها چیزی که احتیاج دارید یک راه متفاوت است. 

15- عذر تراشی نکنید: شایع‌ترین بهانه‌ای که می‌تواند در برابر هر تغییر مثبتی آورده شود، این است که من ذاتاً این‌طور هستم یا من این‌طور بزرگ شده‌ام، خیر، عذر شما پذیرفته نیست. 

16- مهارت‌های ارتباطی خود را گسترش دهید: در واقع خود باوری و افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس ریشه در ارتباط با دیگران دارد. داشتن ارتباط اجتماعی به افراد کمک می‌کند تا واقعیت‌هایی را در مورد خود بدانند. این افراد می‌آموزند که در درون اجتماع برخی از افراد توانایی‌های بیشتر از آن‌ها و برخی دیگر توانایی‌های کمتر از آن‌ها دارندو در واقع آن‌ها می‌آموزند که کم توان‌ترین افراد جامعه در همه ویژگی‌ها نیستند. 

17- در اجتماع بودن را تمرین کنید: به فعالیت‌هایی ملحق گردید که همواره در ارتباط با دیگران باشید، مانند: باشگاه، کلاس‌های ورزشی، انجمن‌های دانشجویی و کلوپ‌های تفریحی، در این محیط‌ها همواره باید اجتماعی بوده و با مردم معاشرت کنید. پس از مدتی خواهید دید ارتباط با دیگران برایتان عادی و راحت می‌شود. 

18- از طرد شدن نهراسید: یکی از عامل‌های اصلی در اعتماد به نفس پایین، ترس از عدم پذیرش (طرد شدن) است. آنچه را که فکر می‌کنید درست است انجام دهید. به یاد داشته باشید این انتظار اشتباهی است که بخواهیم همیشه مورد پذیرش و تأیید دیگران باشیم. 

19- نگرش مثبت داشته باشید: سعی کنید به موفقیت‌ها و نکات قدرت خود فکر کنید. ترفند کار در این است که خود آگاه (تمرکز حواس به خود) نباشید. اعتماد به نفس پایین، تردید و دودلی هنگامی رخ می‌دهد که شما به عیوب و نقایص خود فکر می‌کنید. در عوض افکارتان را سراسر به شخصی که در حال گفت‌وگو هستید متمرکز گردانید. هم شما اضطراب خود را از خاطر خواهید برد و هم اینکه طرف مقابل از توجه شما خرسند و مشعوف خواهد شد. 

20- توقعات خود را کاهش دهید: همیشه عالی بودن غیر ممکن است افرادی که می‌خواهند همیشه عالی باشند هیچ‌کاری را انجام نمی‌دهند.


راههای افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

 

 

 

نداشتن اعتماد به نفس از شرایطی مثل بیماری جسمی و یا اتفاقات منفی زندگی مانند از دست‌ دادن شغل، طلاق گرفتن، احساس کمبود در روابط و کنترل نداشتن روی اتفاقات زندگی تأثیر می‌گیرد. حس عدم کنترل معمولا در کسانی دیده می‌شود که از احساسات‌شان سوءاستفاده شده است، مورد آزار جسمی و جنسی قرار گرفته‌اند یا به‌خاطر مذهب، فرهنگ، نژاد، جنسیت یا گرایش جنسی مورد تبعیض قرار گرفته‌اند. در هر صورتی که این اتفاق افتاده باشد، این اعتماد به نفس باید ترمیم شود. این مقاله را بخوانید تا با راه های افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان، آشنا شوید.

گاهی اوقات کمبود اعتماد به نفس می‌تواند ریشه در دوران کودکی داشته باشد. تجربیاتی مانند دوری طولانی‌مدت از پدر و مادر، بی‌توجهی یا سوءاستفاده‌ی احساسی، جسمی و جنسی همه‌ی اینها می‌توانند دلیل کمبود اعتماد به نفس باشند. اگر فکر می‌کنید دچار چنین مشکلاتی هستید، حتما با یک روان‌پزشک متخصص صحبت کنید.

روند درمان یا مشاوره باعث می‌شود بتوانید درباره‌ی تجربیات‌تان صحبت کنید و بتوانید با آنها کنار بیایید. اما متأسفانه پیدا کردن مشاور و درمان درست، راحت نیست و از طرفی ممکن است برای همه مناسب نباشد.

کمبود اعتماد به نفس می‌تواند باعث افزایش احتمال بروز اختلالات روانی شود و اختلالات روانی هم به نوبه‌ی خود، می‌تواند ضربه‌ی بزرگی به اعتماد به نفس شما وارد کند. در بعضی موارد اختلالات روانی مثل افسردگی و اختلال شخصیت مرزی، مستقیما از کمبود اعتماد به نفس نشأت می‌گیرند.

رابطه‌ی بین عدم اعتماد به نفس و اختلالات روانی پیچیده است و یک فرد با اختلال روانی، به احتمال زیاد از عدم اعتماد به نفس در بلندمدت رنج می‌برد.

کسانی که به مدت طولانی دچار کمبود اعتماد به نفس بوده‌اند به‌طور کلی دنیا را خشونت‌آمیز و خود را قربانیان آن می‌بینند. درنتیجه تمایلی به بیان و اثبات خود ندارند و تجربیات جدید و موقعیت‌هایشان را از دست می‌دهند و در مقابل تغییر، احساس درماندگی می‌کنند. همه‌ی این موضوعات صرفا اعتماد به نفس آنها را بیشتر و بیشتر کاهش می‌دهد و در نهایت در اعماق یک مارپیچ گیر می‌افتند.

خوشبختانه موارد خیلی ساده‌ای وجود دارند که هر کسی می‌تواند با استفاده از آنها اعتماد به نفس خود را افزایش دهد و خود را از این شرایط نجات دهد. ممکن است شما در حال حاضر برخی از این موارد را در زندگی روزمره خود انجام دهید. قطعا لازم نیست همه‌ی آنها را رعایت کنید؛ فقط کافی است مواردی را که برای‌تان راحت‌تر است پیدا کنید و سعی کنید آنها را به‌کار بگیرید.

 

1. سه لیست درست کنید

یک لیست برای نقاط قوت، یکی برای دستاوردهایتان و یکی برای مواردی که خودتان را به‌خاطرشان تحسین می‌کنید، درست کنید. سعی کنید از یک دوست یا یکی از آشنایان‌تان برای تهیه‌ی این لیست‌ها کمک بگیرید. لیست‌ها را در مکان امنی نگهداری کنید و به‌طور منظم آنها را مطالعه کنید.

«خوش‌بینی ایمانی‌ است که منجر به موفقیت می‌شود. هیچ‌کاری بدون امید و اعتماد به نفس انجام نمی‌شود.» –هلن کلر

2. درباره‌ی خودتان مثبت فکر کنید

به خودتان یادآوری کنید که جدا از مشکلات‌تان، شما منحصربه‌فرد و باارزش هستید و لیاقت این را دارید که حس خوبی به خودتان داشته باشید. هرگونه افکار منفی که ممکن است درباره‌ی خودتان داشته باشید، مثل «من یک بازنده هستم»، «من هیچ‌کاری را درست انجام نمی‌دهم» یا هیچ‌کس مرا دوست ندارد» را شناسایی کنید و از بین ببرید.

 

3. به بهداشت فردی خود توجه ویژه‌‌‌‌‌‌ای داشته باشید

مثلا موهایتان را مرتب کنید، ناخن‌هایتان را تمیز کنید و از نخ دندان استفاده کنید.

«سلامتی بزرگ‌ترین دارایی است. قناعت ارزشمندترین گنج است. اعتماد به نفس بهترین دوست است.» –لائوتسه

4. لباس‌هایی بپوشید که با آنها حس بهتری نسبت به خودتان دارید

5. رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید

حتی اگر تنها غذا می‌خورید، زمان غذا خوردن را برای خودتان خاص کنید. تلویزیون و رادیو را خاموش کنید، میز غذا را با سلیقه‌ی خاص خودتان بچینید و غذایتان را طوری در بشقاب‌تان بچینید که جذاب به نظر برسد.

6. مرتب ورزش کنید

هر روز بیرون بروید و پیاده‌روی کنید. ورزش سخت‌تری هم که عرق‌تان را در بیاورد انتخاب کنید و هفته‌ای 3 بار آن را انجام بدهید.

7. حتما به اندازه‌ی کافی بخوابید

8. سطح استرس خود را کنترل کنید

اگر ممکن است با یک دوست یا آشنا هماهنگ کنید تا به‌طور مرتب و به نوبت یکدیگر را ماساژ بدهید. این‌ کار باعث می‌شود استرس‌تان کمتر شود.

9. محل زندگی‌تان را تمیز، راحت و جذاب کنید

وسایلی که دستاوردهایتان، زمان یا اشخاص خاصی را به یادتان می‌آورند را در معرض دید قرار بدهید.

10. کارهای لذت‌بخش‌ بیشتری انجام بدهید

هر روز حداقل یک کار انجام بدهید که به شما حس خوبی می‌دهد. از آن لذت ببرید و به خودتان یادآوری کنید که لیاقت آن را دارید.

11. در فعالیت‌هایی مثل نقاشی، موسیقی، شعر و رقص شرکت کنید

این‌گونه فعالیت‌های هنری باعث می‌شوند خودتان را نشان بدهید، احساس تسلط داشته باشید و روابط مثبتی با دیگران برقرار کنید. به مراکز محلی یا خدمات آموزشی بزگسالانی که در اطراف‌تان هست مراجعه کنید و کلاس‌های آموزشی پیدا کنید.

 

12. برای خودتان اهداف کوچک مشخص کنید

برای خود چالش‌های کوچک و قابل دست‌یابی در نظر بگیرید، سپس برای به‌دست آوردن آنها تلاش کنید. مثل یوگا، یادگیری آواز خواندن یا تهیه‌ی غذا برای مهمانی شام کوچکی که در خانه‌تان برگزار می‌کنید.

«سختی و پشت‌کار و این‌گونه مسائل می‌توانند شما را شکل دهند. می‌توانند به شما ارزش و اعتماد به نفسی وصف نشدنی ببخشند.» –اسکات همیلتون

13. کارهای‌ ناتمام را تمام کنید

برای مثال باغچه‌تان را تمیز کنید، پنجره‌ها را بشویید یا فرم‌های اداری را پر کنید.

14. با دیگران خوب باشید

مثلا سر صحبت را با کسی باز کنید، به ملاقات دوست بیمارتان بروید یا به یک مؤسسه‌ی خیریه‌ی محلی کمک کنید.

«افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس دادن به مردم تاکنون مهم‌ترین کاری بوده که می‌توانستم انجام دهم. چون در این صورت، آنها می‌توانند خودشان را نشان بدهند.» –جک ولش

15. از دیگران کمک بگیرید

به دوستان و آشنایان‌تان بگویید که چه شرایطی دارید و از مشاوره حمایت آنها بهره بگیرید. احتمال اینکه آنها هم دچار چنین مشکلاتی باشند وجود دارد؛ در این صورت ممکن است بتوانید یک گروه پشتیبانی تشکیل بدهید.

16. با نزدیکان‌ و عزیزان‌تان بیشتر وقت بگذرانید

در همین حال سعی کنید دایره‌ی دوستان‌تان را با آشنا شدن با افراد جدید گسترش بدهید.

 

17. از چیزهایی که به شما حس بد می‌دهند، فاصله بگیرید

در مقابل آنها قاطعانه عمل کنید و حرف بزنید. اگر قاطعانه عمل کردن برای‌تان مشکل است با یک روان‌شناس متخصص صحبت کنید و از او بخواهید این روش را به شما یاد بدهد.


روانشناسی اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس

افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس توانایی داشتن دید مثبت راجع به خودتان و یکی از عوامل موثر موفقیت در زندگی است. افراد از راه‌های مختلف سعی می‌کنند که عزت نفس و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند، اما به راستی از بین این روش‌ها کدام یک موثرتر است. این سوالی هست که در این مطلب قصد داریم به آن پاسخ دهیم.

 

https://keramatzade.com/uploads/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B9%D8%B2%D8%AA-%D9%86%D9%81%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86-2.png

حتما بخوانید: 14 اصول افزایش اعتماد به نفس درمقابل دیگران

تعریف اعتماد به نفس و عزت نفس

به توانایی اولیه انجام کار پس از اعلام کار اعتماد به نفس گفته می‌شود. به عبارتی دیگر اعتماد به نفس احساس توانستن اولیه است. بسیاری از افراد به علت اینکه تعریف نادرستی از اعتماد به نفس دارند نمی‌توانند اعتماد به نفس خودشان را افزایش دهند.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس و اعتماد به نفس همپوشانی عجیبی با هم دارند. اعتماد به نفس احساس توانستن اولیه برای انجام کار است و عزت نفس به معنای دوست داشتن خود و احترام گذاشتن به خود است. فردی که خودش را دوست دارد به سلامت جسمی و روانی خودش آسیب نمی‌زند و شخصی که قصد دارد اعتماد به نفس خود را تقویت کند، برای توانمند شدنش تلاش بیشتری می‌کند.
افرادی که دوست دارند، اعتماد به نفس بالایی داشته باشند باید نخست در عزت نفس خودشان کار کنند. ما باید خودمان را به حدی دوست داشته باشیم که حاضر نشویم به روح و جسممان لطمه‌ای وارد شود؛ بنابراین افرادی که به راحتی عصبانی میشوند، به روح و ذهن خود آسیب میرسانند و عزت نفس پایینی دارند. همچنین اشخاصی که به ظاهر خود اهمیت نمیدهند و لباس خوب نمی‌پوشند، یا غذای باکیفیت مصرف نمی‌کنند نیز عزت نفس و در نتیجه اعتماد به نفس پایینی دارند؛ بنابراین عزت نفس و اعتماد به نفس 2 مقوله تنیده در هم با 2 ساختار متفاوت، اما همپوشانی بسیار بالا است.


چگونه اعتماد بنفس را افزایش دهیم

 

اصلی‌ترین راه‌های تقویت افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس: مدیریت هوا‌ی نفسانی یکی از راه‌های اساسی برای افزایش اعتماد به نفس است. به طور کلی افراد هوس‌ران انرژی روانی کمتری دارند و به تبع دارای اعتماد به نفس پایینی هستند. 

راههای افزایش عزت نفس در بزرگسالان ،افراد برای افزایش اعتماد به نفس خود باید پرونده‌های نیمه تمام (گشتالت‌های ناقص) را ببندند به این معنی که آن‌ها باید لیستی از کار‌های نیمه تمام خود را تهیه کنند و آن کار‌ها را یا به طور کلی حذف کنند یا ادامه بدهند و تمام کنند. 

انسان‌ها برای افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس خود باید از غذا‌هایی تغذیه کنند که از جنس خودشان (پستانداران) فاصله بیشتری داشته باشد. مصرف غذا‌هایی مانند آبزیان و گیاهان سبب می‌شود که حجم بیشتری از انرژی در مغز ما باقی بماند؛ بنابراین افراد برای افزایش اعتماد به نفس خود باید مواد غذایی مانند جوانه گندم، میگو و ماهی را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند.

یکی از روش‌هایی که برای افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس توصیه می‌شود، کنترل هیجانات است، زیرا افراد زمانی که هیجان‌زده می‌شوند (هیجان‌های مثبت و منفی) سطح ادراکشان کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین اشخاص باید یاد بگیرند که چگونه هیجاناتشان را کنترل کنند.

افراد برای افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس خود باید احساساتشان را کنترل و احساساتشان را از هیجاناتشان به درستی تفکیک کنند. کنترل احساسات باعث می‌شود که افراد رضایت درونی داشته باشند. همچنین اشخاص برای افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس خود باید برنامه ریزی منسجم مطالعاتی داشته باشند. داشتن برنامه ریزی منسجم مطالعاتی به این معنا نیست که اشخاص باید روزانه ساعات زیادی را به مطالعه اختصاص بدهند. بلکه کافی است افراد برای افزایش اعتماد به نفس خود، روزانه تنها حدود 10 دقیقه مطالعه داشته باشند و این کار را هر روز تکرار کنند.

افراد هرگز نباید با دیگران جدل و دعوا کنند. زیرا در هنگام داد و بیداد و دعوا میزان آدرنالین به حداکثر و سروتونین به حداقل می‌رسد؛ بنابراین کارکرد قوه ادراک افراد به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و اشخاص تصمیمات اشتباه می‌گیرند. البته گفت و گو و مباحثه بد نیست و فقط پرهیز از جدل و دعوا ضروری است.

یکی دیگر از راه‌های اساسی برای افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس افراد، اصلاح ارتباط عمیق با خالق است. افرادی که ارتباط ضعیفی با خالق هستی دارند، دارای اعتماد به نفس پایینی هستند.


افزایش اعتماد به نفس در زنان​

افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس یا خودباوری، ارزشی است که افراد برای توانایی ها، افکار و عقاید خود قائل می شوند. این ویژگی در چهره، رفتار و حرکات نمود پیدا میکند.

 

راه های تقویت عزت نفس از نظر قران

 

ما با این اسلحه به دنیا نمی آییم بلکه باید خود درصدد دستیابی به آن باشیم. هر کسی همیشه این سلاح را در دست ندارد و تنها با صحبت کردن نمی توان آن را به دست آورد. بله از “اعتماد به نفس” صحبت میکنم بعضی از خانم ها برای افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس در وجودشان با دشواری خاصی روبرو هستند.

اولین دلیل این دشواری این است که ما خانم ها به صورتی غریزی بیشتر از آنکه به خود توجه کنند، بر مسایل اطرافیان متمرکز می شوند و طبیعی است که زمان کمتری برای پیشرفت و افزایش عزت نفس و ارتقاء اعتماد به نفس در وجود خود می یابند. دلیل دیگر این که دختران حتی از ابتدای تاریخ، بیش از آنکه به داشتن جسارت و اعتماد به نفس تشویق شوند. به بی ارادگی و انفعال ترغیب می شده اند.

زنان با مردان از همه لحاظ برابرند و حتی در مواقعی هوش و زکاوتی از مردان بیشتر ولی در یک مورد با هم تفاوت دارد و آن مواجه با سختی و پیچیدگی های کار است که مردان با مواجه با آن تلاش خود را مضاعف می کنند ولی اکثر زنان هوشمند اول توانایی خود را زیر سئوال می برند و اعتماد به نفسشان را از دست می دهند و در نتیجه کارایی کمتری از خود نشان می دهند.افزایش عزت نفس 

در زنان مسائلی چون حقوق پائین، توجه کم و استفاده کمتر از آنها در محل کار نمی تواند عزت نفس آنان را خدشه دار کند ولی متأسفانه خود آنانند که راه را برای خود تنگ کرده و در مقایسه با مردان با روبرویی با مشکلات اعتماد به نفس خود را از دست داده و توانایی کمتری از خود نشان می دهند.افزایش عزت نفس 


افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران​

 

 

انواع عزت نفس

حتما بخوانید: علائم داشتن عزت نفس پایین چیست؟

عزت نفس و اعتماد به نفس در هر رابطه‌ای به‌ ویژه در روابط دو طرفه و احساسی لازم است. فقدان این ویژگی موجب سوءِتفاهم، احساس درک نشدن و بی‌احترامی میان دو فرد می‌شود. اگر نتوانیم عزت نفس و اعتماد به نفس خود را در مقابل دیگران افزایش بدهیم، حرف‌های ناگفته‌ی درون‌مان و احساساتی که قدرت ابرازشان را نداشته‌ایم به نفرت، اندوه و گاه حقارت تبدیل می‌شود. در مقابل با پرورش دادن این ویژگی در خود می‌توانیم در سخت‌ترین موقعیت‌ها اوضاع را مدیریت کنیم و حداقل مطمئن باشیم که در ارتباط از سمت ما کوتاهی و قصوری صورت نگرفته است. با افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس می‌توانیم در مقابل دیگران به راحتی و با صدای رسا صحبت کنیم، در صورت لزوم از دیگران درخواست کمک کنیم و با آنها معاشرت لذت‌بخشی داشته باشیم. 


علائم کمبود اعتماد به نفس

افرادی که عزت نفس و اعتماد به نفس پایین دارند، اغلب نسبت به خودشان سخت گیر هستند. گاهی اوقات آنها حتی نمی توانند تعریف و تمجید دیگران را بپذیرند ؛ چون آنها نسبت به مقصود دیگران ظنین هستند.در واقع آنها نسبت به خود شک دارند و مرتبا فکر می کنند که لایق تعریف های دیگران نیستند و آنها دارند با او تعارف می کنند.

علائم عزت نفس و اعتماد به نفس پایین که شایع هستند: 

1-به نظر و عقیده خود اعتماد ندارند

2-همیشه زیاد فکر می کنند

3- از چالش و رقابت هراس دارند؛ طوری نگران می شوند که شما قادر به غلبه بر آنها نیستید

4-با خودشان سختگیر ولی با دیگران ملایم هستند

5-به طور مکرر به اضطراب و آشفتگی احساسی مبتلا می شوند

6-معتاد به کار کردن

7-بیش از حد دست بالا یا بیش از حد دست پایین گرفتن


درمان عزت نفس و درمان اعتماد به نفس پایین

فکر های مثبت کنید

درست است که از بین بردن افکار منفی زمان بر است بخصوص که اگر سال های زیادی است که با این افکار زندگی می کنید اما شما برای افزایش عزت نفس و داشتن اعتماد به نفس بالا باید این کار را انجام دهید با انجام دادن تمریناتی از دست این افکار منفی راحت می شوید حتما کتاب هایی در زمینه ی افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس بخوانید آنها کمک زیادی به شما می کنند حتی شما می توانید با جستجو کردن در اینترنت ویدئو های آموزشی در مورد افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس را ببینید بابت کارهای مثبتی که انجام میدهید خودتان را تشویق کنید و به خودتان جایزه بدهید از جملات مثبت استفاده کنید اگر اعتماد به نفستان را بالا ببرید در همه ی جنبه های زندگیتان پیشرفت میکنید 

ورزش کنید

ورزش کردن  به طور منظم هم یکی از راهکار های افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس است  زیرا ورزش کردن اندام شما را زیبا میکند و همین کار باعث اعتماد به نفس شما میشود

ترس هایتان را بشناسید

ترس هایتان را از کوچک به بزرگ بنویسید و ببینید در چه زمینه هایی ترس دارید که باعث شده شما در زندگیتان به خاطر این ترس ها رشد و پیشرفت نکنید  و از آنها فرار نکنید فرار کردن شما از ترس هایتان چیزی را درست نمیکند پس  قدم به قدم با ترس هایتان روبرو شوید  و این را بدانید روبرو شدن با ترس هایتان است که باعث افزایش عزت نفس و بالا بردن اعتماد به نفس شما می شود.

زندگیتان را پر از افراد مثبت اندیش کنید

این را می دانید که افرادی را که زمان زیادی را با آنها هستید بسیار روی شما تاثیر میگذارند این تاثیرات میتواند باعث شادی یا ناراحتی شما شوند این افرادی را که باعث ناراحتی شما می شوند افراد منفی هستند این افراد را از زندگیتان حذف کنید این افراد هستند که باعث می شوندکه روز به روز اعتماد به نفستان کاهش پیدا کند پس زندگیتان را پر از افراد مثبت کنید کسانی که باعث می شوند اعتماد به نفستان بالا رود حتی شما می توانبد از این افراد کمک هم بگیرید شما می توانید ویژگی افراد با اعتماد به نفس را پیدا کنید و کم کم مثل آنها رفتار کنید ظاهرتان را مثل افراد با اعتماد به نفس کنید  لبخند بزنید و با صدای بلند صحبت کنید و روی نشستن و ایستادن خودتان هم کار کنید این کار باعث می شود  فکر های مثبتی در مورد خودتان بکنید افراد با اعتماد به نفس زمانی که تصمیم میگیرند کاری را شروع کنند تا زمانی که آن کار را با موفقیت تمام نکنند تسلیم نمی شوند

هرگز دست به مقایسه کردن نزنید

یکی از کارهای که باعث شده اعتماد به نفستان پایین باشد این است که همیشه در حال مقایسه کردن خودتان با دیگران هستید هر کسی در زندگی خودش استعداد های متفاوت و خاص خود را دارد و هر شخص با شخص دیگری کاملا متفاوت است شما برای داشتن اعتماد به نفس بالا نباید هرگز دست به مقایسه کردن بزنید

به چه کارهایی علاقه دارید

باید یک دفترچه یاد داشت بردارید و به آن چیز هایی که علاقه و استعداد دارید را در آن دفترچه بنویسید و اولویت بندی کنید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید شما باید تغییر کردن را بپذیرید و در زندگیتان تغییرات جدیدی به وجود بیاورید این تغییرات  است  که باعث می شوند شما استعداد های خودتان را بشناسید و خود را فرد با استعداد و با لیاقتی بدانید و آن زمان است که افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس شما افزایش پیدا میکند زیرا دیگر خود را فرد بی استعدادی نمی دانید


اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس به موضوع عملکرد و باورتان از میزان کارایی و کیفیت عملکرد شما اشاره می کند. (به انگلیسی self-confidence) است. واژه «self» به خویشتن خود شما اشاره می کند. «confidence» به میزان اطمینان و اعتماد به خود تاکید می کند. چقدر به خودتان اطمینان دارید که از عهده کارها بر می آیید؟ شما به همان میزان اعتماد به نفس دارید. اعتماد به نفس یا اطمینان به نفس (اطمینان به توان خود یا خود باوری) به این معناست که به‌طور کلی و عمومی من درزمینهٔ انجام کارها می‌دانم و می‌توانم. اصل و موضوع کلی توانایی انجام کارها، وظایف و مسئولیت‌ها در مسیر رسیدن به اهداف است.افزایش عزت نفس 

 

دقیق ترین تعریف عزت نفس چیست

 

با وجود این‌که بسیاری از افراد گمان می‌کنند عزت نفس و اعتماد به نفس دو نام مشابه برای یک مفهوم روانشناختی هستند و به ندرت واژۀ خود کارآمدی را شنیده‌اند، اما در واقع این سه واژه برای روان‌شناسانی که بر روی آن‌ها سال هاست مطالعه می‌کنند، معانی بسیار متفاوتی دارد.افزایش عزت نفس 

 اعتماد به نفس یکی از اولین لازمه‌های موفقیت است،افراد موفق اغلب اعتماد به نفس بالایی دارند.افراد با اعتماد به نفس بالا به‌راحتی به بیان خواسته‌های خود می‌پردازند و در کارهای خود و روابط خود موفق‌تر هستند.اغلب افراد برای رسیدن به موقعیت دلخواه خود و موفقیت فقط به کمی اعتماد به نفس نیاز دارند.افزایش عزت نفس 

هرکسی دوست دارد کمی اعتماد به نفس بیشتر داشته باشد،اعتماد به نفس مثل پول است که هرکس دوست دارد کمی بیشتر داشته باشد و داشتن مقداری زیادی از آن  مسیر شما را در راه رسیدن به اهدافتان هموار تر می کند.افزایش عزت نفس 
اما ابتدا باید به تعریفی دست پیدا کنیم که معنی اعتماد به نفس را در ذهن ما روشن کند و هم‌چنین توانایی تشخیص فرق بین اعتماد به نفس و عزت نفس را پیدا کنیم


به دست آوردن اعتماد به نفس

هرکاری بخواهید انجام دهید، اعتماد به نفس بهترین دوست شماست. اگر احساس میکنید بعضی وقت ها اعتماد به نفس شما زیاد است، بعضی وقت ها که واقعا نیاز دارید افت میکند؛ این مطلب به شما کمک میکند چطور اعتماد به نفس را به سرعت افزایش دهید و قدرت تان را بازیابی کنید.افزایش عزت نفس 

 

 

راه های افزایش عزت نفس

حتما بخوانید: عزت نفس که با آن می توانید به موفقیت فروش برسید

قوز نکنید

جدا از اینکه قوز کردن علامتی از عدم اعتماد به نفس است؛بلکه، نشان میدهد شما هیچ اعتقادی به خودتان هم ندارید !

گفتگوی منفی با خود اکیــدا ممنوع

اگر خودتان را “متفاوت” توصیف نــمیکنید، به احتمال قوی از آن دسته از افرادی هستید که گفتگوهای منفی زیادی با خودشون دارند!

زندگی را آسون بگیر

بعضی افراد به صورت طبیعی جدی هستند.
اگر شما هم همینطور هستید، یاد بگیرید لبخند بزنید و بخندید. حتی یک لبخند کوچک میتواند دیگران را برانگیزد تا تمایل داشته باشند با شما ارتباط برقرار کنند.

بدانید که اکثر مردم راجع به شما اصلا فکر نمیکنند

افراد کمرو بیش از حد راجع به اینکه دیگران درباره شان چه فکری خواهند کرد نگران میشوند… اما واقعیت این است که مردم اصلا راجع بهشون فکر نمی کنند… اصـــــلا !


جملات اعتماد به نفس دهنده

اعتماد به نفس این نیست که “آنها مرا دوست بدارند” اعتماد به نفس این است که “من خوب هستم حتی اگر دیگران دوستم نداشته باشند”. عزت نفس و اعتماد به نفس یک قدرت فوق العاده است. هنگامی که شما شروع به خود باوری کنید، سحر و جادو شروع به اتفاق افتادن می کند.افزایش عزت نفس 
 1. من کسی هستم که هستم نه کسی که تو فکر می کنی و نه کسی که تو می خواهی من باشم. من منم.
 2. قهوه در یک دست. اعتماد به نفس در دست دیگر.
 3. قبل از اینکه شروع به صحبت کنید، انرژی تان، شما را معرفی می کند.
 4. تردید به خودتان را متوقف کنید، سخت کار کنید و همه چیز را ممکن کنید.
 5. تردید بیشتر از شکست رویاها را از بین می برد.
 6. افرادی که مکررا اعتماد به نفس و عزت نفس شما را مورد حمله قرار می دهند کاملا از پتانسیل شما آگاه هستند، حتی اگر خودتان آگاه نباشید.
 7. دم اعتماد به نفس، در مقابل بازدم تردید.
 8. خودت باش، دیگران مجبور نیستند که شما را دوست داشته باشند و شما مجبور نیستید اهمیت بدهید.
 9. با اعتماد به نفس، شما قبل از اینکه شروع کرده باشید، برنده شده اید.
 10. خوش بینی ایمان به موفقیت است. هیچ چیز بدون امید و اعتماد به نفس نمی تواند انجام شود.
 11. زیباترین چیزی که می توانید بپوشید، اعتماد به نفس است.
 12. هنگامی که شما اعتماد به نفس دارید، می توانید بسیار سرگرم کننده باشید. و هنگامی که شما سرگرم کننده هستید، می توانید کارهای شگفت انگیزی را انجام دهید.
 13. اگر شما اعتماد به نفس نداشته باشید، در مسابقه زندگی دو بار شکست خواهید خورد.
 14. اعتماد به نفس از نظم و انضباط و آموزش می آید.
 15. قدرت یک دختر از عشق به خود و داشتن اعتماد به نفس و قدرت درونی نشأت می گیرد، بنابراین حتی اگر شما لباس زیبا نپوشید، احساس زیبا بودن می کنید.
 16. اعتماد به نفس در همه چیز داشته باشید مهم نیست که آن کار را انجام دهید، می دانید که می توانید آن را بهتر از هر کسی انجام دهید.
 17. هیچ کس مثل شما نیست و این قدرت شماست.
 18. هر چه کارتان را بهتر انجام دهید، خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت و اعتماد به نفستان نیز افزایش خواهد یافت.
 19. اعتماد به نفس وارد جمع شدن و صورت خود را بالا گرفتن و اینکه هیچ کس از شما بهتر است، نیست. بلکه اعتماد به نفس وارد شدن در جمع و اینکه نیازی به مقایسه خود با دیگران در وهله اول نیست،است.
 20. اعتماد به نفسی که من در مورد زندگی ام دارم از اینکه روی پاهای خود ایستاده ام، می آید.
 21. همه چیز در مورد اعتماد به نفس است و اینکه چگونه در مورد خودتان احساس می کنید. چیزی به عنوان زن کامل وجود ندارد، من نقص را دوست دارم، این چیزی است که شما را منحصر به فرد می کند.
 22. من اعتماد به نفس دارم چون می توانم اعتراف کنم که چه کسی هستم، چه کاری انجام داده ام و خودم را به خاطر کسی که هستم دوست دارم.
 23. ایستادگی در برابر سختی‌ها علاوه بر افزایش توانایی شما باعث ایجاد اعتماد به نفس می‌شود.
 24. بهترین دستور زندگی این است که شما اعتماد به نفس داشته باشید.
 25. بالاترین اعتماد‌ها، اعتماد به نفس می‌باشد.
 26. در اعتماد به نفس قدرتی است که توانایی‌ها و اقتدارتان را دو برابر می‌کند.
 27. نمی‌دانید تا چه حد اعتماد به نفس باعث اعتماد به هر چیز دیگر می‌شود.
 28. راحت طلبی دشمن شماره یک شهامت و اعتماد به نفس است.
 29. زندگی برای هیچ کس آسان نیست. اما که چه؟ باید پشتکار و از همه مهم‌تر اعتماد به نفس داشته باشیم. باید باور کنیم که هر یک برای انجام کاری استعداد داریم و آن کار باید انجام شود.
 30. اگر خود به خویشتن اعتماد نداری، دیگران هم به شما اعتماد نخواهند کرد.
 31. هر بار که در برابر ترس می‌ایستید، قدرت، شهامت و اعتماد به نفس پیدا می‌کنید. باید کاری را انجام دهید که فکر می کنید نمی توان انجام داد.
 32. زیان بار‌ترین احساس پس از شکست، از دست دادن اعتماد به نفس و مشکوک شدن به توانایی و صلاحیت خویش است.
 33. به خویشتن اعتماد کن، آن گاه راه زندگی را خواهی یافت.
 34. اگر از اعتماد به نفس بهره‌ای ندارید به کاری بپردازید که در نتیجه انجام آن نسبت به خود احساس رضایت کنید.
 35. کسی که به خودش اعتماد داشته باشد به تعریف کسی نیاز ندارد.
 36. اعتماد به نفس برآمده از خطراتی است که از آن‌ها نجات یافته‌ایم.
 37. سال هاست که خودتان را مورد انتقاد قرار داده اید و کاری نکردید. سعی کنید خودتان را تایید کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد.
 38. برای ایجاد اعتماد به نفس واقعی باید بر موفقیت‌‌های مان در زندگی متمرکز شویم و شکست‌ها و نکات منفی را فراموش کنیم.
 39. رهبری، اعتماد به نفس همکاری با افرادی است که از شما باهوش‌تر می‌باشند.
 40. تغییر آن چیزی نیست که می آموزیم، آن چیزهایی است که از دست می دهیم.
 41. ما همان می شویم که تمام روز به آن می اندیشیم.
 42. خوشبختی کیفیت ذهنی ست که اندیشه از آن لذت می برد.
 43. حکمت درختی ست که ریشه آن در قلب است و میوه ی آن در زبان.
 44. در زندگی هیچ چیز مهم از این نیست که با قلب خود در صلح باشی.
 45. سعادت دیگران، بخش مهمی از خوشبختی ماست.
 46. آرامش مداوم نیز کسل کننده است. گاهی طوفان هم لازم است.
 47. پرسش های ما، افکارمان را می سازند.
 48. هنگامی که مصمم به عمل شدید، باید درهای تردید را کاملا مسدود کنید.
 49. در زندگی مرتبا با درس های تازه ای رو به رو می شویم و تا زمانی که درسی را یاد نگیریم، مجبور به گذراندن دوباره ی آن هستیم.

 


عزت نفس چیست

افکار و احساساتی که بیشتر مردم در مورد خودشان دارند، تا حدی بسته به تجربیات روزانه‌شان در نوسان است. نمره‌ای که در یک امتحان کسب می‌کنید، رفتاری که دوستان‌تان با شما دارند و نشیب و فرازهای رابطه‌ای رمانتیک، همگی می‌توانند بر احساسی که نسبت به خود دارید، تاثیری موقتی بگذارند.افزایش عزت نفس 

البته عزت نفس چیزی اساسی‌تر از نشیب و فرازهای معمولی ناشی از تغییر شرایط است. در افرادی که عزت نفس بالایی دارند، نشیب و فرازهای معمولی زندگی می‌تواند منتهی به نوسان‌هایی زودگذر در حسی شود که نسبت به خود دارند، ولی این نوسان‌ها بسیار محدود هستند. ولی در مقابل، در افرادی که عزت نفس ضعیفی دارند، این فراز و فرودها تاثیر چشمگیری بر نگرش آنها در مورد خود می‌گذارد.افزایش عزت نفس 

 افرادی که عزت نفس ضعیفی دارند، اغلب در تعیین احساسی که در مورد خود دارند، بر آنچه در زمان حال انجام می‌دهند، تکیه می‌کنند. آنها برای خنثی کردن احساسات و افکار منفی‌ای که همواره آنها را آزار می‌دهد، به تجربه‌های بیرونی مثبت (مانند تحسین دوستان) نیاز دارند. حتی در صورت وجود این تجربه‌ها نیز، معمولا احساس خوب ایجاد شده (مثلا در نتیجه‌ی یک نمره‌ی خوب یا تحسین دیگران) زودگذر است.

عزت نفس سالم، با توانایی ما در ارزیابی درست خود و پذیرش آنچه هستیم، به دست می‌آید. این یعنی، توانایی پذیرفتن توانایی‌ها و ضعف‌هایی که داریم (و همه دارند) و در عین حال، پذیرفتنِ اینکه ما فردی شایسته و ارزشمند هستیم.

تجربه‌های دوران کودکی‌ای که می‌تواند منتهی به ایجاد عزت نفسی سالم شود، شامل موارد زیر است:

 • حرف‌های ما شنیده شود؛
 • با احترام با ما صحبت شود؛
 • توجه و محبت کافی را دریافت کنیم؛
 • به دستاوردهای ما اهمیت داده شود و به اشتباهات یا شکست‌های‌‌مان، اعتراف کنیم و آنها را بپذیریم.

تجربه‌های دوران کودکی‌ای که می‌تواند موجب کاهش عزت نفس شود، شامل موارد زیر است:

 • به شدت مورد انتقاد قرار بگیریم؛

 • به شکل فیزیکی، جنسی یا احساسی، مورد سوء‌استفاده قرار بگیریم؛
 • نادیده گرفته شویم، مورد تمسخر یا آزار و اذیت قرار بگیریم؛
 • دیگران از ما انتظار داشته باشند همیشه کامل و بی‌نقص باشیم. افرادی که عزت نفس پایینی دارند، اغلب این پیام را از والدین، معلمان، همسالان یا سایرین دریافت می‌کنند که تجربه‌های ناموفق (مانند شکست در یک بازی، کسب نمره‌ای پایین و غیره) ناکامی و شکست کل شخصیت و وجود آنها بوده است.افزایش عزت نفس 

کتاب عزت نفس

کتاب روانشناسی عزت نفس ترجمه‌ای از کتاب The Six Pillars of Self – Esteem اثر ناتانیل براندن است. کتابی ارزشمند از یک نویسنده خوب که شهرت اصلی‌اش به خاطر کار گسترده‌ای است که روی مفهوم عزت‌نفس (یا حرمت‌نفس) انجام داده است. براندن نخستین بار در دهه‌ی 1950 درباره‌ی عزت نفس و تاثیر آن برا عشق، کار و تلاش برای خوشبختی سخنرانی کرد و مقالات خود را به مرور در همان سال‌ها منتشر کرد.افزایش عزت نفس 

ناتانیل براندن در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل در رشته روانشناسی پرداخته است و در دانشگاه‌های UCLA، نیویورک و کالیفرنیا (CGI) تحصیل کرده است. او در سال 2014 از دنیا رفت.افزایش عزت نفس 

بهترین کتاب برای عزت نفس

نویسنده در ابتدای کتاب در مقدمه چنین از هدفی که در کتاب دنبال می‌کند، می‌گوید:

هدف من در این کتاب شناسایی و بررسی جامع مهم‌ترین عواملی است که عزت‌ نفس به آن متکی است. اگر عزت نفس را همان سلامت ذهن بدانیم در این صورت باید گفت کمتر موضوعی را می‌توان یافت که تا این اندازه بررسی درباره‌ی آن فوریت داشته باشد.افزایش عزت نفس 


افزایش عزت نفس در کودکان

عزت نفس اعتقاد و باوری است که فرد نسبت به ارزش و اهمیت خودش دارد. عزت نفس در کودکان اهمیت بالایی دارد. تحقیقات حاکی از آن است که بسیاری از رفتارهای آسیب‌زای کودکان مانند بزهکاری، مصرف سیگار، افت تحصیلی، پرخاشگری و … ناشی از ضعف عزت نفس در کودکان است. حال مسئولیت والدین در قبال ایجاد و افزایش عزت نفس در کودکان چیست؟ چگونه می‌توان عزت نفس در کودکان را تقویت کرد؟

 

 

درمان عزت نفس پایین

 

بالا بردن عزت نفس کودک

 1.  عقب بایستید و بگذارید کود‌ک‌تان خودش تصمیم بگیرد

 2.  مضرات تشویق بیش از حد کودکان بیشتر از مزایای آن است

 3. به کودک‌تان ثابت کنید که عشق و علاقه‌تان به او بی قید و شرط است

 4. مطمئن شوید که اهداف‌ کودک‌تان با توجه به توانایی‌هایش قابل دستیابی است

 5. زمانی که کودک‌تان موفقیتی کسب کرد، از او تعریف و تمجید کنید

 6. نگران شکست خوردن کودک‌تان نباشید

 7. آنها را تشویق کنید تا علایق‌شان را با اشتیاق دنبال کنند

 

افزایش اعتماد به نفس در کودکان 5 ساله

اعتماد به نفس برای فرزندتان سلامتی روان و شادی اجتماعی به ارمغان می‌آورد، عاملی برای خوشبختی کودک و کلید موفقیت در بزرگسالی‌ است. فرقی نمی‌کند چند ساله باشید، احساسی که نسبت به خودتان دارید بر رفتار شما تأثیر می‌گذارد. اگر احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید آسان‌تر با دیگران همراه می‌شوید و نسبت به آنها هم احساس خوبی خواهید داشت.افزایش عزت نفس 

 1.  پدر و مادری دلبسته به فرزند باشید

 2. اعتماد به نفس خودتان را تقویت کنید

 3. با کودک بازی کنید

 4. استعداد و علاقه‌ی کودک‌تان را پرورش دهید

 5. کودکان را تشویق کنید احساس‌شان را توصیف کنند

 6. اثرات مدرسه و هم‌مدرسه‌ای‌ها را در نظر بگیرید

 7. برچسب‌ها را کنار بگذارید

 8. کاری کنید فرزندتان اول بچه‌ی خانه باشد بعد اهلِ خیابان

 9. به کودتان برای رسیدن به موفقیت کمک کنید

 10. فرزندتان را با نامش صدا کنید

 

راهکارهای افزایش عزت نفس کودکان

تقویت عزت نفس کودکان با چند راهکار ساده 


1- رفتاری مهربان و ملایم داشته باشید و به کودکان خود محبت کنید. البته محبت شما نسبت به فرزندتان نباید بصورت سطحی ابراز شود.

2- به احساسات و نظرات فرزندتان توجه کنید: هنگامی که به شادی یا ناراحتی کودکتان توجهی نمی‌کنید و عکس العملی نشان نمی‌دهید، در واقع احساسات او را جدی نمی‌گیرید و او را مورد بی‌توجهی قرار می‌دهید و بدین ترتیب عزت نفس کودکتان را از بین خواهید برد و اگر چنانچه فرزند شما در مورد مسأله‌ای نظری می‌دهد، به حرف‌های وی توجه کنید.افزایش عزت نفس 

3- به کودک خود احترام بگذارید. به این معنی که برای کودک خود ارزش قائل شوید و او را با الفاظ و صفات خوب و محترمانه صدا بزنید.

4- هرگز سعی نکنید کودک خود را مورد تحقیر و تمسخر قرار دهید. همچنین هرگز به دیگران اجازه ندهید که کودکتان را مورد تحقیر و تمسخر قرار دهند. حتی جملاتی مانند «تو هنوز یک بچه هستی» نیز می‌تواند سبب تحقیر کودک شود.افزایش عزت نفس 

5- کودکتان را بیش از حد مورد حمایت قرار ندهید. اگر کودک خود را بیش از حد مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهید، ممکن است احساس کند که فردی ضعیف است. سعی کنید بیش از حد آنها را به خود وابسته نکنید.افزایش عزت نفس 

6- فرزندتان را با دیگران مقایسه نکنید. حتی وی را با فرزندان دیگرتان مورد مقایسه قرار ندهید. زیرا این کار، سبب می‌شود که فرزندتان عزت نفس خود را از دست بدهد.

7- به حرف‌های کودک خود به دقت گوش کنید و به آنها جواب دهید. این رفتار نشانه احترام گذاشتن شما به فرزندتان است.

دادن مسئولیت به کودک  متناسب با سن و توانایی اش سبب افزایش عزت نفس او می‌شود.

8- از تنبیه و تهدید و خشونت فیزیکی بپرهیزید. تنبیه کردن کودک یا ضرب و شتم وی و تهدید کردن او، باعث می‌شود که کودک شما، عزت نفس خود را از دست بدهد. همچنین هرگز کودک خود را با موجودات خیالی مانند لولو نترسانید.

9- تشویق و تحسین کردن و پاداش دادن را فراموش نکنید. سعی کنید هنگامی که کودکتان، کار خوب و شایسته‌ای انجام می‌دهد، او را مورد تشویق و تحسین قرار دهید و همچنین می‌توانید به او پاداش یا هدیه بدهید.افزایش عزت نفس 

10- از نصیحت بیش از حد و دستور دادن به فرزندتان خودداری کنید و هیچ گاه نظریات خویش را به کودکتان تحمیل نکنید. زیرا این موارد سبب کاهش عزت نفس فرزندتان خواهد شد.

11- به کودکتان مسئولیت بدهید. دادن مسئولیت به کودک در صورتی که متناسب با سن و توانایی وی باشد و بتواند از عهده آن بخوبی برآید، سبب افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس او می‌شود.

12- به توانایی‌ها و علایق فرزندان خود اهمیت دهید و در پرورش استعدادهای فرزندان کوشا باشید.

13- نظم و انضباط را در کودک خود پرورش دهید و تحمل وی را برای مواجه شدن با ناکامی های احتمالی افزایش دهید.

14- به سرگرمی‌ها و تفریحات مناسب کودک خود اهمیت دهید.

15- حتماً نقاط قوت فرزندتان را به او یادآوری کنید. مثلاً اگر توانایی یا استعداد خاصی دارد، حتماً نقاط قوت و استعدادش را تحسین کنید بخصوص در جمع. هرگز نقاط ضعف فرزندتان را به شیوه ای که باعث آسیب و کاهش اعتماد به نفسش شود، بیان نکنید. سعی کنید نقاط ضعف او را بشناسید و در جهت اصلاح آن قدم بردارید.افزایش عزت نفس 

16- الگوی خوبی برای فرزندتان باشید. والدین برای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس کودکشان باید الگوی خوبی برای او باشند.

17- در خانه مشاجره نکنید و توجه داشته باشید که مشاجرات در خانه در روحیه کودک شما تأثیر منفی بر جای می‌گذارد و سبب تضعیف عزت نفس وی خواهد شد.افزایش عزت نفس 


افزایش عزت نفس در نوجوانان

نوجوانی، حساس ترین فصل زندگی آدمی است. حساسیت آن به قدری است که می گویند می تواند از مو باریک تر و از لبه تیغ برنده تر باشد! و اگر نوجوان بتواند از این مرحله به سلامت عبور کند بقیه مسیر زندگی را نیز سلامت طی خواهد کرد.افزایش عزت نفس 

 

 

افزایش عزت نفس در کودکان

حتما بخوانید: 60 روش برای افزایش اعتماد به نفس

عزت نفس نوجوان

دختران نوجوان معمولا روحیه حساس و شکننده ای دارند و تحت تاثیر نظرات افراد در مورد خودشان قرار می گیرند. آنها همانند پسرهای همسن و سال خود مشغول تحصیل هستند و در آینده هم پا به پای آنها در موقعیت های شغلی مشغول به کارند.افزایش عزت نفس 

والدین با شناساندن ارزش ها و قابلیت های دختران به آنها و اینکه چه چیزی از اهمیت بیشتری برای آنها برخوردار است، نقش بسیار مهمی در ایجاد اعتماد به نفس در دختران دارند.

 

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر

همه ما در شرایط و موقعیت هایی از زندگی، مشکلات عدم اعتماد به نفس را تجربه کرده ایم. این مشکلات خصوصاً در دوران نوجوانی که شخص، خود و جهان اطراف را می شناسد، بیشتر آشکار می شود. اما از آنجایی که خودانگاره هرکس با گذشت زمان تغییر می کند، پس اعتماد به نفس فرد هم ثابت نمی ماند و در طول زندگی تغییر می نماید.افزایش عزت نفس 

افزایش اعتماد به نفس

دختران معمولا زندگی را با انرژی زیاد آغاز میکنند، زود به حرف می آیند، اجتماعی هستند و شاگرد اول هستند. اما یک زمانی میان پیش دبستان و متوسطه ، ترکیب گیج کننده ای از فشارهای اجتماعی جدید ، انتظارات بیشتر در کلاس و نشانه های ترکیبی از جامعه (همه تلاشتو بکن، همه توجه رو بخودت جلب نکن، هرچی بخوای میتونی، زیبا بودن اولین اولویت توئه و مانند اینها) میتواند باعث شود دختران از لحاظ اکادمیک عقب بیفتند یا شوقشان را از دست بدهند.افزایش عزت نفس 

1- او را تشویق کنید ابراز وجود کند

به دخترتان یاد دهید تا نیازهایش را به بزرگترها ابراز کند و با همسالانش، فضای شخصی خود را داشته باشد. اگر بچه دیگری با او بد حرف زد، تشویقش کنید بگوید:شیوه ی حرف زدنت را دوست ندارم.افزایش عزت نفس 

2- برای تعریف و تمجید از دخترتان، خاص باشید

وقتی به دخترتان میگویید چقدر باهوش است، یعنی خیلی بیشتر از مثالهای گسسته ای که به کار میبرید و این کافی نیست. باید حرف بزنید ، مثلا به او بگویید :حافظه خیلی خوبی داری، یا :هی دختر ، تو بی نظیری تو این کار…افزایش عزت نفس 

3- تحسین شما باید با واقعیت سازگار باشد

یک بچه کلاس سوم میداند که نابغه موسیقی نیست یا بهترین هنرمند زمین نیست، اما اگر پیشرفتش را از ماهی به ماه بعد تحسین کند برایش خیلی قابل احترام است.

4- کاری کنید بداند چرا برخی مواقع تنها می ماند

برای دخترتان توضیح دهید که اگر به هر جشن تولد دعوت نیست یا برای هر بازی نباید داخل شود ، به معنی این نیست که توهینی به او شده. توضیح دهید که وقتی بچه دیگر میگوید:تو نمیتونی دوست من باشی، بیشتر مربوط به اخلاق اون بچه است تا مربوط به دختر شما.افزایش عزت نفس 

5- او را تشویق به رقابت کنید

برای تکالیف و کارهایش سریعا به او کمک نکنید، اگر کمک خواست از او بخواهید چند بار ، چند دقیقه اول را خودش تلاش کند. تشویق کردن را فراموش نکنید

6- تشویقش کنید تا اگر میخواهد ورزش کند

دختران گزینه های ورزشی بیشتری از قبل دارند اگر دوست دارد ژیمناستیک یا فوتبال بازی کند به او شانس دهید تا وارد بازی شود و بداند برای چه بازی تواناست برایش تصمیم نگیرید که کدام ورزش مناسب اوست- خودش این را میفهمد.افزایش عزت نفس 

7- درباره نقاط قوت و ضعفش فرضیه نسازید

چونکه بچه شما دختر است بدین معنی نیست که باید با کاستی ها و نقص ها دست و پنجه نرم کند – یا باید آزمونهای خواندن را به سختی طی کند بعلاوه بدین معنا نیست که نخواهد برود ماهیگیری یا برای لیگ کودکان تلاش نکند. خواسته هایش را دنبال کنید تا نقاط قوت او را تقویت کنید و روی ضعفهایش کار کنید تا بهبود یابد.افزایش عزت نفس 

8- تصویری از بدن سالم را الگوی او کنید

وقتی میپرسد که:من زیبام؟ با انرژی به او بگویید بله! وقتی ظاهرش را تحسین میکنید، فعالیتهایش را هم پررنگ کنید:امروز توی ژیمناستیک عالی بودی یا :روی صحنه چشمات برق میزد.
برای دختران بزرگتر هم خوب است بشنوند که مدلهای مجلات شکل زنان و دختران واقعی نیستند و عکسهایشان با فتوشاپ دستکاری شده تا لاغرتر و بی نقصتر از واقعیت به نظر آیند.

9- او را برای جنسیت گرایی اماده کنید

حتی امروزه برخی فکر میکنند دختران همان کارهای پسران را میتوانند انجام دهند اگر دیدید دختران فیلمها و برنامه های تلویزیونی را تماشا میکند که دختر در پس زمینه است ولی پسر زندگی را حفظ میکند، خاطر نشان کنید و با او درباره چیزهای متفاوت در زندگی واقعی صحبت کنید.افزایش عزت نفس 

10- نقشهای مثبت زنها را خاطر نشان کنید

وقتی اخبار می بینید یا روزنامه میخوانید هر شانسی را استفاده کنید تا به دختران نشان دهید زنان- سناتورها و مربیان ورزشی و دکترها و ورزشکاران – میتوانند هرکاری کنند.
کتابهایی دارای شخصیتهای زن قوی بخوانید، این راهی است تا بدون سخنرانی ایده را منتقل کنید، اگر نمیتوانید کتابهای اینگونه زیادی بیابید از کتابداری بپرسید – انها معمولا لیستی از کتابها برای انتخاب دارند و پیشنهاد میدهند.افزایش عزت نفس 

 

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان پسر

به این فکر کنید که چطور می‌توانید شخصیت فرزند نوجوان‌تان را طوری شکل بدهید که در تصمیمات آتی زندگی‌اش، آگاهی و اعتماد به نفس کافی داشته باشد؟ عزم‌تان را جزم کنید و نقش مهمی در شکل‌گیری اعتماد به نفس فرزندتان داشته باشید.افزایش عزت نفس 

اعتماد به نفس به نوجوانان کمک می‌کند با چالش‌ها، تردیدها، نارضایتی‌ها و فرازونشیب‌هایی که در زندگی پیشِ روی‌شان قرار خواهد گرفت، روبه‌رو شوند.

روابط، احساسات، فشارهایی که از طرف همسالان گریبانگیر نوجوان می‌شود، رقابت و سطح توقعات خودش و دیگران، همگی روی اعتماد به نفس نوجوان تأثیر می‌گذارند. اعتماد به نفس به نوجوان کمک می‌کند اهدافش را پیگیری کند و آنها را به‌دست بیاورد، دوران جوانی‌اش را به شیوه‌ی مناسبی سپری کند، روابط بهتری برقرار کند و به فردی شاد با ذهنی قدرتمند تبدیل شود.افزایش عزت نفس 

 1. با نوجوان‌تان محترمانه برخورد کنید​

 2.  به او کمک کنید مهارت‌های دوستی را یاد بگیرد

 3. او را به انجام فعالیت‌های فوق‌برنامه تشویق کنید

 4. تا جایی که ممکن است، از نوجوان‌تان انتقاد نکنید

 5. نوجوان‌تان را تحسین کنید

 6. به نوجوان‌تان بیاموزید بعضی چیزها واقعا مهم نیستند!

 7. به او بیاموزید روی توانایی‌هایش تمرکز کند

 8. حامی نوجوان خود باشید

 9. در صورت نیاز، از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید

 10. به او بیاموزید روحیه قوی‌ داشته باشد


بالا بردن عزت نفس در نوجوانان

عزت نفس، در حقیقت نظر ما درباره‌ی خودمان است. هنگامی که ما عزت نفس بالایی داریم، درباره‌ی خودمان و به طور کلی درباره‌ی زندگی احساس مثبتی داریم و قادریم با فراز و نشیب‌های زندگی بهتر دست و پنجه نرم کنیم.افزایش عزت نفس 

اما هنگامی که عزت نفس پایینی داریم، خودمان و زندگی‌مان را به شکلی منفی‌تر و انتقادی‌تر می‌بینیم. هم‌چنین نسبت به حلِ چالش‌هایی که زندگی پیشِ روی‌مان قرار می‌دهد، احساس توانمندیِ کمتری می‌کنیم.

برای تقویت عزت نفس، باید باورهای منفی‌ای را که نسبت به خودتان دارید، شناسایی کنید و آنها را به چالش بکشید.

دکتر ویلیامز می‌گوید: «شما باید باورهای‌تان را بررسی کنید و ببینید که چگونه آنها را کسب کرده‌اید و چرا به آنها باور دارید. آنگاه به طور فعال شروع کنید به جمع‌آوری و نوشتن شواهدی که آنها را نقض می‌کند.»افزایش عزت نفس 

شناسایی اندیشه‌های منفی‌ای را که درباره‌ی خودتان دارید، یاد بگیرید. برای مثال، ممکن است به خودتان بگویید که برای درخواست یک شغل جدید، «زیادی احمق» هستید یا اینکه «هیچ کس به شما اهمیت نمی‌دهد». دکتر ویلیامز پیشنهاد می‌دهد که این افکار منفی را شناسایی کنید و آنها را روی یک تکه کاغذ یا یک دفتر خاطرات یادداشت کنید و از خودتان بپرسید که سر و کله‌ی این افکار منفی از چه زمانی پیدا شده است.افزایش عزت نفس 

سپس، شروع به یادداشت کردن شواهدی کنید که این باورهای منفی را به چالش می‌کشند. «من در حل جدول کلمات متقاطع مهارت زیادی دارم.» یا «خواهرم هفته‌ای یک بار تلفن می‌زند تا با هم حرف بزنیم.» همچنین سایر چیزهای مثبتی را که درباره‌ی خودتان می‌دانید، بنویسید. مثلا «من آدم باملاحظه‌ای هستم» یا «آشپزی من عالی است» یا «دیگران به من اعتماد دارند». همچنین حرف‌های خوبی را که دیگران درباره‌تان می‌زنند، نیز بنویسید.افزایش عزت نفس 

هدف‌تان این باشد که دستِ کم پنج مورد در فهرست‌تان یادداشت کنید و به طور منظم موارد دیگر را به آن اضافه کنید. سپس این فهرست را جایی قرار دهید که بتوانید آن را ببینید. با این کار می‌توانید به یاد بیاورید که چقدر خوبید!

دکتر ویلیامز می‌گوید: «این کار برای این است که به افراد کمک کند تا متوجه شوند که مانند هر کس دیگری، در کنار نقاط ضعف، نقاط قوت هم دارند و همچنین اینکه شروع به تشخیص این نقاط قوت در خودشان کنند.»

 

راه های افزایش عزت نفس در نوجوانان

بجای نتیجه ی کار تلاش های او را تحسین کنید

آموزش مهارت های استدلالی

نوجوانتان را تشویق کنید تا به دنبال فرصتهای جدید باشد​

برای او الگوی اعتماد بنفس باشید​

ایجاد عزت نفس در یک بنیاد سالم​

به نوجوانتان کمک کنید با خود مثبت صحبت کند​

 از او بخواهید کاری که از آن میترسد را هر روز انجام دهد!​

بین آزادی و هدایت تعادل برقرار کنید

به او یاد دهید بین خودبهبودی و خودباوری تعادل برقرار کند​


افزایش عزت نفس در محیط کار

داشتن عزت نفس و احترام به خود و شناسایی ارزشهای فردی، برخورداری از اعتماد به نفس و ... در محیط کار و کل جامعه مساله بسیارمهمیاست که سبب ارتقای شغلی، حرفه ای و انگیرههای اجتماعی و فردی کارکنان یک سازمان می شود.افزایش عزت نفس 

 

عزت نفس درونی

 

عزت نفس را احترام به خود (شناسایی ارزشهای فردی)، اعتماد به نفس (اعتماد به قابلیت های فردی) و مسوولیت پذیری و پذیرش مسوولیت نسبت به خود و دیگران می توان تعریف کرد.فرد باعزت نفس بالا آمادگی بیشتری برای درگیر شدن با مسایل زندگی دارد، بلند همت است، به روابط حمایت کننده و ترغیب کننده تمایل بیشتری دارد، بیشتر مصمم است تا با دیگران با احترام برخورد کند و از زندگی لذت بیشتری میبرد.افزایش عزت نفس 
 

هشت رمز افزایش عزت نفس
هر چند هیچ کس جز خود ما قادر به افزایش عزت نفس مان نیست، با وجود این می توانیم در محیطی به کار بپردازیم که عزت نفس کارکنان خود را رشد می دهد و حمایت می کند. روانشناسان معتقدند 8 رمز در افزایش عزت نفس سودمند است و مدیرانی که از این هشت رمز استفاده می کنند شادترین کارکنان را دارند و زمانی که این هشت رمز کلیدی به صورت طبیعت ثانویه افراد درآیند در این صورت محیط کاری به محیطی حقیقی برای پرورش عزت نفس بدل خواهد شد. به هر صورت نباید خودسرانه عملکرد زیرا هررمزی نماینده مجموعهای از رفتارهای خاص است که برای رسیدن به بهترین نتیجه باید آموخته شود، تمرین شود و بدرستی بکار گرفته شود

 

راههای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در محیط کار

 1.  به دیگران احترام بگذارید
 2. تواناساختن و اختیار دادن
 3. به جا و موافق عمل کنید​
 4. ایجاد امنیت کنید​
 5. حد و مرزهای فردی خود را مشخص کنید​
 6.  تفاوتهای اجرایی را بررسی کنید​
 7. رفتار را بسنجید و واکنش سازنده ای فراهم کیند​
 8. استعدادهای بالقوه را تقویت کنید و کارکرد مورد نظرتان را بشناسید

افزایش عزت نفس در رابطه

با توجه به تعریف عزت نفس، درک اهمیت آن در عشق و نقشی که در ایجاد روابط صمیمانه ایفا میکند کار دشواری نیست. هیچ مانعی بر سر تجربه یک روابط عاشقانه ی زیبا بزرگتر از این ترس نیست که کسی خود را شایسته عشق نداند.زیرا که این ترس نهایتا به واقعیت تبدیل می شود.افزایش عزت نفس 


عزت نفس در رابطه عاطفی

حتما بخوانید: راه اعتماد به نفس

اگر از احساس ارزشمندی و لیاقت برخوردار باشیم و خود را موجودی دوست داشتنی بدانیم آنگاه میتوانیم و از ظرفیتی برخورداریم که دیگران را دوست داشته باشیم. در این حالت رابطه عاشقانه به نظر طبیعی می رسد چرا که احساس می کنیم چیزی داریم که می توانیم به کسی بدهیم و گرفتار و دربند کمبود نیستیم.افزایش عزت نفس 


نه تنها کمبودی نداریم بلکه احساس پر بودن می کنیم که می توانیم بخشی از این احساس را به سمت دیگری هدایت کنیم و در واقع اطمینان به صلاحیت و ارزشمان و اطمینان به توانایی خودمان در دیدن و تجربه کردن عشق نیز یک پیش بینی است که به حقیقت می پیوندند. ما می دانیم کسی که عزت نفس ندارد برای خودش احترام قائل نیست.
حالا در اینجا این سوال پیش می آید: ما برای چه کسانی احترام قائل نیستیم…!؟افزایش عزت نفس 


بله درست است….! برای کسانی که چیزی ندارند که قابل احترام باشد. در واقع اگر برای خودمان احترام قائل نیستیم به این معناست که چیزی نداریم که شایسته احترام باشد.
پس زمانی که فرد بی عزت نفس، عاشق کسی می شود، چیزی ندارد که به آن فرد بدهد بلکه به دنبال برطرف کردن کمبود ها و بدست آوردن خواسته های خود است.افزایش عزت نفس 

 

راه های افزایش اعتماد به نفس در رابطه

ریشه ترس‌های خود را در خاطرات کودکیتان جستجو کنید

آیا واکنش ناشی از ترس‌تان به انتقادهای همسرتان سرزنش‌های پدرتان را در دوران کودکی به یادتان می‌آورد؟ آیا وقتی همسرتان در وسط جمله‌ حرفتان را قطع می‌کند و می‌رود، مادرتان را به یاد می‌آورید که در سن 6 سالگی بدون توجه به اشک‌هایتان شما را تنها گذاشت؟افزایش عزت نفس 

احساسات منفی گذشته را به زندگی مشترکتان وارد نکنید

پس از آن که توانستید نقطه‌ها را به درستی به هم وصل کنید و تصویری واضح به دست بیاورید، مدتی با خودتان و احساساتتان خلوت کنید و تمام احساسات منفی را به گذشته، به همان جایی که به آن تعلق دارند، برانید. در را به روی خاطرات گذشته ببندید، کلید این در را به دوردست پرتاب کنید و به راه خودتان ادامه بدهید.افزایش عزت نفس 

رفتارهای عزت مندانه خود را مرور کنید

به لحظاتی فکر کنید که مانند یک فرد بزرگسال با اعتماد به نفس عمل کرده‌اید و سرشار از عزت نفس بوده‌اید؛ خاطرات غرورآمیز خود با دوستان نزدیک، همکاران، به عنوان پدر یا مادر و … را مرور کنید. در خاطره خود غرق شوید و به یاد بیاورید که چقدر در آن لحظه و در آن فضا به خودتان افتخار کرده‌اید.افزایش عزت نفس 

با تکرار رفتارهای عزتمندانه اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

پس از به یادآوری این خاطرات شیرین و زنده کردن حس اعتماد به نفس خودتان را در شرایط فعلی، در زندگی مشترکتان قرار دهید. صرف نظر از اتفاقاتی که ممکن است در زندگی زناشویی‌تان به وجود  بیاید، دوباره آن فرد بااعتماد به نفس و مستقل را به روی صحنه زندگی بیاورید.

اعتماد به نفس در رابطه، کلید جذاب بودن

آدم‌ها معمولا سعی می‌کنند با تغییر ظاهر و رفتار خودشان، جذاب‌تر شوند تا اعتماد به‌نفس بیشتری پیدا کنند، اما هرچه تلاش می‌کنند، باز هم از خودشان راضی نیستند. این مساله به خصوص در زمینه روابط عاطفی بسیار حائز اهمیت است. اما سوال اینجاست چرا انقدر اعتماد به نفس مهم است؟ و برای داشتنش چه کار باید انجام دهیم؟افزایش عزت نفس 

 

چرا انقدر اعتماد به نفس در رابطه مهم است؟

فرض کنید برای اولین بار قرار است فردی را ببینید، قطعا شما تمام تلاشتان را برای انتخاب لباس، مدل مو و ظاهرتان انجام می‌دهید. اما باز این جملات مدام در ذهنتان بالا و پایین می‌شود: «اگه از من خوشش نیاد چی؟»، «این همه پسر/دختر خوشگل و تحصیل کرده وجود داره، آخه چرا باید از من خوشش بیاد؟» و … . فکر می‌کنید این گفت‌و‌گوهای ذهنی چه بلایی سر شما می‌آورند؟

همه چیز با استرس خراب می‌شود.

این گفت‌وگوهای درونی که نشان از عدم اعتماد به‌نفس دارد، در شما استرس ایجاد می‌کند و باعث می‌شود نتوانید آنطور که دلتان می‌خواهد رابطه را به پیش ببرید. به‌علاوه، این حس به فرد مقابل نیز منتقل شده و باعث می‌شود که هر دو از رابطه‌ای که داشتید خیلی لذت نبرید. اما چطور می‌توان اعتماد به نفس را افزایش داد؟افزایش عزت نفس 

این اعتماد به نفس است که جذابیت می‌آورد.

بسیار ممکن است این جمله را شنیده باشید که: «آخه من جذاب نیستم». جالب است بدانید که این اعتماد به‌نفس است که شما را جذاب می‌کند؛ نه اینکه جذابیت شما باعث اعتماد به نفس شما شود. به عبارت دیگر، خوشگل بودن و … لزوما باعث جذابیت نمی‌شود، بلکه در اصل اعتماد به‌نفس و نوع نگاه شما به خودتان است که جذابتان می‌کند.

شما به تایید هیچ کسی احتیاج ندارید.

درست است که همه ما از مورد تایید واقع شدن لذت می‌بریم، اما لزوما به این معنا نیست که تایید یا عدم تایید دیگران، ملاک تعیین کننده‌ای برای اعتماد به نفس ما باشد. به خاطر داشته باشید، شما هر چقدر هم تلاش کنید، نمی‌توانید تایید و نظر همه را به خود جلب کنید؛ پس، سعی کنید به جای تایید بیرونی (دیگران)، به یک تایید درونی برسید.افزایش عزت نفس 

ویژگی‌های مثبت خود را ببینید.

دنیایی را در نظر بگیرید که همه آدم‌ها شبیه به هم بودند؛ به نظر چنین دنیایی خسته‌کننده می‌نمود؟ نه؟ همه ما ویژگی‌های منحصر به فردی داریم؛ تنها کافیست آن‌ها را ببینیم و به داشتنشان افتخار کنیم. کمی وقت بگذارید و ببینید چه ویژگی‌هایی در شما هست که احساس می‌کنید می‌توانند به عنوان ویژگی‌های خاص و مثبت برای شما تعریف شوند؟

با خودتان مهربان باشید.

گاهی بزرگ‌ترین انتقادگر ما در دنیا خودمان هستیم. درست است که شما دلتان می‌خواهد پیشرفت کنید و از چیزی که هستید، بهتر شوید؛ اما زمان‌هایی هست که همه ما نیاز داریم خودمان را نوازش کنیم و بابت تمام ویژگی‌های مثبت و خوبی که داریم، از خودمان تشکر کنیم. یادتان باشد، اگر نتوانید خودتان را دوست داشته باشید، هیچ کسی را هم نمی‌توانید دوست داشته باشید.افزایش عزت نفس 

خودتان را قبول داشته باشید.

هیچ کس بدون عیب نیست. همه ما دارای ویژگی‌های مثبت و منفی هستیم، پس سعی کنید خودتان را همانطور که هستید، با تمام ویژگی‌های مثبت و منفی‌ای که دارید بپذیرید و دوست داشته باشید. درست بعد از همین پذیرش و قبول کردن خود است که می‌توانید برای بهتر شدن تلاش کنید.افزایش عزت نفس 

ژست اعتماد به نفس بگیرید.

یکی از راه‌های سریع برای نشان دادن اعتماد به نفس، گرفتن ژست آن است. این راه همیشگی نیست، ولی تا حدودی می‌تواند به شما کمک کند. ببینید افراد با اعتماد به‌نفس بالا معمولا چگونه رفتار می‌کنند، شما هم از آن‌ها تقلید کنید؛ مثلا: صاف بایستید، لبخند بزنید، با فرد مقابل تماس چشمی برقرار کنید و … . با اینکار، شما به مغزتان پیام وارونه (که اعتماد به‌نفس دارم) می‌دهید و او هم حداقل برای مدتی این را از شما قبول می‌کند.افزایش عزت نفس 

از یک روان‌شناس متخصص کمک بگیرید.

یکی از بهترین راه‌های افزایش اعتماد به‌نفس مشاوره با یک روان‌شناس متخصص است. روان‌شناس با توجه به ویژگی‌های شخصیتی شما، کمکتان می‌کند تا به بهترین نحو بتوانید در این مسیر قدم بردارید و به تبع آن، رابطه لذت‌بخشی را برای خود ایجاد کنید.

وابستگی بیش از حد به همسر، عدم قاطعیت، مشخص نبودن مرزها، در میان نگذاشتن خواسته‌های خود با شریک عاطفی، خودقضاوتگری‌های بی مورد، نداشتن شخصیت مستقل و … همه از نشانه‌های نداشتن اعتماد به نفس در ارتباط با همسر است. فقدان این مهارت فردی در یکی از زوجین می‌تواند اثرات مخرب فراوانی بر ابعاد مختلف زندگی مشترک آن ها داشته باشد و حتی منجر به جدایی شود. در مقابل، افزایش حس اعتماد به نفس علاوه بر افزایش احساس رضایت و خشنودی شخصی فرد، به طرف مقابلش کمک می‌کند تا بتواند به همسرش بیشتر عشق بورزد.افزایش عزت نفس 


افزایش عزت نفس دانش آموزان

عزت نفس بویژه عزت نفس کودکان و دانش آموزان امری بسیار مهم و قابل تأمل است، در این مقاله ارزشمند بطور خاص به موضوع عزت نفس دانش آموزان و چگونگی تقویت و افزایش  عزت نفس محصلین پرداخته شده است. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. مرکز تحقیقات و مطالعات انجمن بهداشت روان کانادا ، برای افزایش اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس دانش آموزان به موارد بسیار مهمی اشاره کرده است.

 

 

عزت نفس دانش آموزان

 

بقاء و دوام هر سیستم در مرحله اول در گرو مدیریت و نحوه اداره کردن آن است و مدیران نقش هدایت کنندگان را ایفاء می نمایند . در سازمانهای آموزشی خاصه مدارس ، نقش و فعالیت مدیران از حساسیت وافری برخوردار است.چرا که کار آنان مستقیم با انسانهاست . طبیعی است کار با انسان از دشواری و پیچیدگی ویژه ای برخوردار است و نیازمند علم و شناخت کافی است و ضروری است مدیران واحد های آموزشی برای بهبود کیفیت مجموعه فعالیتهای خود از یک الگو ،چهارچوب نظری مناسب برخوردار شوند و با بهره گیری از دو بازوی مهم مدیریت یعنی علم و تجربه مدرسه را خوب اداره نمایند .افزایش عزت نفس 

پیشرفت ملت ها ، تمدن ها و انسانها تا حدودی زیادی به بهره گیری و استفاده از تجارب جوامع و انسانها از همدیگر دارد و یکی از اساسی ترین کار تشویق و ترغیب نیروی انسانی و همکاران و دانش آموزان می باشد . برنامه ریزی در هیچ حوزه دیگری به اندازه تعلیم و تربیت کار آمدو نقش آفرین نخواهد بود .کلید توسعه و بقای جوامع بشری در تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان این مرز بوم نهفته است تعلیم و تربیتی که توام با برنامه ریزی و اجرای دقیق این برنامه بر اساس دین مقدس اسلام پی ریزی شده باشد حال که بحث از تعلیم و تربیت نوباوگان به میان آمد.افزایش عزت نفس 

افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان ابتدایی

"محبت و صبر" از ملزومات کار معلمان است و معلم باید خوب بیاموزد و خوب آموزش دهد. خداوند، انسان را به تامل در خلقت جهان و تفکر دعوت کرده و شایسته است بشر یاد بگیرد که خوب ببیند، خوب بیندیشد و همواره ذهنی خلاق و سیال داشته باشد تا زمینه‌های بالقوه را به خلاقیت و نوآوری تبدیل کند. اندیشیدن و تفکر، بارزترین ویژگی انسانها و خود نوعی یادگیری است و به همین دلیل معلمان هدفمند برای بهبود یادگیری دانش‌آموزان در محتوا و روشهای خویش تغییر ایجاد می‌کنند. آنان با این کار به‌خلاقیت و نوآوری، خودباوری، تفکر، روحیه پرسشگری و انعطاف‌پذیری به همراه یادگیری دانش‌آموز عمق بخشیده و سعی می‌کنند که برای او لحظاتی بیادماندنی در کلاس فراهم کنند. یکی از دلایل عمده بسیاری از اختلالات رفتاری و شخصیتّی در کودکان و نوجوانان، ضعف در اعتماد به نفس و احساس خودارزشمندی (عزت نفس) است، بنابر این امروزه در اصلاح و درمان بسیاری از این اختلالات، پرورش و تقویّت احساس عزت نفس و اعتماد به نفس و مهارتهای فردی و اجتماعی آنان، نقش بسزایی ایفا می کند. افزایش عزت نفس 

 

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان

1-روحیه دینی و ایمان مذهبی را در کودکان و نوجوانان تقویت کنید. 
2- سعی کنید در برخورد با کودکان و نوجوانان، توانمندی های آنها را مورد نظر قرار دهید، نه ناتوانی ها را. 
3- زمینه کسب تجربه های خوشایند از فعالیت های مستقل و آزاد را برای آنها فراهم کنید. 
4-تجربه های موفقیت آمیز آنان را افزایش دهید. 
5-قدرت تحمّل کودکان و نوجوانان را برای مواجه شدن با ناکامی های احتمالی افزایش دهید. 
6- رفتار مصمّم و مطمئن و در عین حال مطلوب کودکان و نوجوانان را تقویت کنید. 
7- کودکان و نوجوانان را در کنترل احساسات و عواطف خود یاری دهید. 
8-مهارتهای اجتماعی کودکان و نوجوانان کمرو و فاقد اعتماد به نفس را افزایش دهید. 
9- آنان را با الگوهای رفتاری مطلوب آشنا کنید. 
10-از انجام هر گونه رفتار تنبیهی و تحقیرآمیز درباره ی دانش آموزان خودداری کنید. 
11- از مقایسه کردن دانش آموزان بپرهیزید و تفاوتهای فردی را مورد نظر قرار دهید. 
12-در برخورد با کودکان و نوجوانان، ملایم و منطقی باشید. 
13- اجازه ابراز وجود را به دانش آموزان خویش بدهید و به نظریات آنها احترام بگذارید. 
14- نظریات خویش را به دانش آموزان تحمیل نکنید و آنها را به صورت ساده و عینی، قابل لمس و درک برای آنان توضیح دهید. 
15- به دانش آموزان درحد توانایی هایش مسئولیت بدهید. 
16- در انجام کارهای روزانه، آنها را هدایت، ارشاد و تشویق کنید. 
17- به آنها در حد لزوم اجازه فعالیّت و بازی دهید. 
18-در برخورد با آنان حالت پذیرندگی، و نه طردکنندگی داشته باشید. 
19- از وابسته کردن بیش از حد دانش آموزان به خودتان بپرهیزید. 
20- آنها را هیچ گاه با موضوعات خرافی نترسانید. 
21- بین دانش آموزان تبعیض قائل نشوید و با آنان یکسان رفتار کنید. 
22-هر چه که آنها می خواهند به راحتی و سریع در اختیار شان نگذارید، به او فرصت دهید تا ارزش به دست آوردن و لذّت استحقاق داشتن را درک کند. 
23-نسبت به احساسات و عواطف کودکان یا نوجوانان خود، بی تفاوت نباشید، آنها را به گرمی بپذیرید و تا حد امکان آنها را یاری کنید. 
24-با آنها همانند دوستان صمیمی رفتار کنید. 
25-توجه داشته باشید که مشاجرات لفظی در خانه (میان پدر و مادر) در روحیه یا رفتار کودک یا نوجوان منعکس می شود. 
26-به سرگرمی ها و تفریحات مناسب در زندگی کودکان اهمیت دهید و نسبت به آنها بی تفاوت نباشید. 
27-محبّت شما نسبت به فرزندتان به صورت تظاهرات سطحی ابراز نشود. خالص ترین و سالم ترین محبت در تلاشی که به طور روزمره برای اعطای اعتماد به نفس و استقلال به فرزندتان به عمل می آورید، جلوه گر می شود.
28-در محبّت کردن به کودکان، راه افراط یاتفریط را در پیش نگیرید، محبت متوسط توأم با صمیمیّت، اثر فراوانتری دارد. 
29- به فرزندتان احساسی بدهید که بداند دوست داشتنی و قابل احترام است، اما هرگز با او نوزادوار رفتار نکنید. 
30-توقعات کودکان را در حدّ معقول و درست برآورده سازید.
31-هیچ گاه آنها را با القاب نامناسب صدا نزنید و از مسخره کردن آنها به طور جدی بپرهیزید. 
32- در پرورش استعدادهای بالقوه دانش آموزان جدیّت به خرج دهید. 
33-در شرایط آموزشی، بر فعالیت دانش آموزان در یادگیری تأکید شود نه بر پیشرفت آنان، زیرا تأکید بر فعالیت یادگیری، به جای تأکید بر درستی و نادرستی پاسخ، برانگیزنده ی کوششهای دانش آموزان است. 
34-رقابت میان دانش آموزان برای کسب نمره کاهش یابد. تحقیقات نشان داده است، در موقعیّت های آموزشی که میان دانش آموزان رقابت وجود دارد، حتّی دانش آموزانی که عزّت نفس بالایی دارند، با شکست روبه رو می شوند و به دنبال آن انتقاد از خود در آنها افزایش می یابد. 
35- برای آن که کودکی با عزّت نفس بالا پرورش دهیم، باید خود دارای عزّت نفس شایان توجّهی 

 


افزایش اعتماد به نفس رابطه زناشویی

احساس آرامش و راضی‌بودن از بدن و رابطه زناشویی کار آسانی نیست اما در هر سنی امکا‌ن‌پذیر است. کافی  است احساس آزادی درونی داشته باشید و نگاه مثبتی به خود بیندازید. داشتن اعتماد به نفس جنسی، یعنی جرأت دادن به خود برای ملاقات با همسر و وارد شدن به یک رابطه زناشویی بدون هیچ ترسی...افزایش عزت نفس 

به عبارت دیگر، اعتماد به‌ نفس جنسی یعنی اعتماد داشتن به بدن خود و پذیرفتن تصویر آن همان‌طور که هست و توانایی‌هایی که دارد و لذتی که می‌تواند ایجاد کند. به کسانی که گمان می‌کنند بدنی ایده‌آل ندارند، نمی‌توان اظهار علاقه و با آنها رابطه‌ای را آغاز کرد زیرا دچار نوعی درگیری درونی می‌شوند و به مرور زمان، این درگیری باعث سستی بدنی و کاهش میل و اشتیاق جنسی خواهد شد.افزایش عزت نفس 

نداشتن اعتماد به نفس جنسی به خصوص در میان زنان شایع است. اگر زنان مطمئن باشند از نظر جنسی جذاب هستند و همسرشان دوستشان دارد، اعتماد به نفس جنسی پیدا می‌کنند ولی اگر زنی احساس کند بین او و آنچه در اجتماع مد روز است؛ مانند جوانی، لاغری، عضلانی بودن و... شکاف عمیقی پیش آمده، نگاهی که به خود دارد منتقدانه‌تر می‌شود و همین امر می‌تواند اعتماد به نفس جنسی او را تخریب کند. البته اعتماد به نفس جنسی در مردان هم مهم است. در واقع قدرت نعوظ، اندازه آلت تناسلی و حسی که به همسر خود منتقل می‌کنند و میزان توانایی در ارضا کردن همسر، اعتماد به نفس جنسی‌شان را بالا می‌برد.افزایش عزت نفس 

برای تقویت و افزایش عزت‌ نفس  در بزرگسالان ، باید باورهای منفی‌ای را که نسبت به خودتان دارید، شناسایی کنید و آنها را به چالش بکشید.موفق باشید

source : kermatzade

 

 

مطالب مرتبط

نظرات

ذبیحی
۱۳۹۹/۰۶/۱۴۰۰
پاسخعالی

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 16

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید