سرمایه گذاری|کسب و کار| کسب ثروت | عشق | موفقیت | روابط عاطفی|‌ محصولات آموزشی | دوره‌ آنلاین | قانون جذب

چگونه از زندگی خود لذت ببریم و شاد باشیم؟

چگونه از زندگی خود لذت ببریم و شاد باشیم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/10/05 1 نظر

آیا احساس می‌کنید دیگر هیچ چیزی در زندگی برای‌تان جذابیت ندارد؟ امان از روزی که رؤیاهایمان به واقعیت بپیوندند اما از تحقق‌شان هیجان‌زده نشویم! کم نیستند افرادی که یک زمانی تصور می‌کردند اگر در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌‌ی خود تحصیل کنند، مابقی زندگی به کام‌‌شان خواهد بود

چگونه از زندگی خود لذت ببریم و شاد باشیم؟


آیا شما از زندگی لذت و رضایت دارید؟ رسیدن به رضایت از زندگی شما را تبدیل به یک انسان شاد و خوشبخت خواهد کرد و البته جالب است که این رابطه به صورت برعکس نیز صدق میکند.

آیا احساس می‌کنید دیگر هیچ چیزی در زندگی برای‌تان جذابیت ندارد؟ امان از روزی که رؤیاهایمان به واقعیت بپیوندند اما از تحقق‌شان هیجان‌زده نشویم! کم نیستند افرادی که یک زمانی تصور می‌کردند اگر در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌‌ی خود تحصیل کنند، مابقی زندگی به کام‌‌شان خواهد بود، حال آنکه وقتی به این هدف دست یافتند، از شور و هیجانی که انتظارش را داشتند خبری نبود. اما چرا گاهی لذت و رضایت از زندگی به یک آرزوی دست‌  نیافتنی تبدیل می‌شود و دیگر حاضر نیستیم برای اهداف‌مان از جان و دل مایه بگذاریم؟ واقعیت این است که نمی‌توان یک جواب سرراست به این سؤال داد، با این حال امیدواریم راهکارهایی که در ادامه برای‌تان آماده کرده‌ایم، در جهت افزایش رضایت از زندگی به کارتان بیایند تا بتوانید با انگیزه و انرژی بیشتری به مسیرتان در زندگی ادامه دهید.


 

1. لذت زندگی،تغییرات کوچک ایجاد کنید

 

می‌توانید با ایجاد تغییرات کوچک و مثبت به خودتان کمک کنید تا دوباره از زندگی لذت ببرید. کمی سالم‌تر غذا بخورید، اندکی بیشتر ورزش کنید یا مثلا به چند عادت ساده‌ی کارامد روی بیاورید تا حس‌و‌حال خوشایندتری پیدا کنید. برای ایجاد چنین تغییراتی مطمئنا به قدری انگیزه نیاز دارید، اما نه انگیزه‌ی خیلی خیلی زیاد. فقط باید دست به کار شوید. همین که شروع کنید و یک حرکتی از خودتان نشان دهید کافی است تا نیرو بگیرید. با این راهکار خیلی زود خودتان را در مسیری خواهید یافت که در هر قدمش یک تغییر مثبت انتظارتان را می‌کشد.


 

 2. لذت زندگی،افکار منفی را از خودتان دور کنید 

افکار منفی مانع رضایت از زندگی می‌شوند. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مدام منفی‌بافی کنید، اما باز هم از زندگی نهایت لذت را ببرید. آیا قصد دارید به منفی‌بافی ادامه دهید یا اینکه به زندگی عشق بورزید و از زنده‌ بودن‌تان لذت ببرید؟ خلاصه اینکه انتخاب با خودتان است. باید هوشیار باشید و هر وقت افکار منفی به سراغ‌تان آمدند، این افکار مخرب را دور بیندازید و افکار مثبت را جایگزین‌شان کنید.


 

 3. لذت زندگی ،ورزش کنید 

عده‌ی زیادی از مردم هیچ علاقه‌ای به ورزش کردن ندارند، اما واقعا نباید از معجزات فعالیت‌های جسمی و فواید ورزش غافل شد. بسیاری از افراد، با انگیزه‌ داشتن اندام زیباتر ورزش می‌کنند، در حالی که فواید ورزش کردن فقط به زیبایی ظاهری محدود نمی‌شود. ورزش یک فعالیت سرگرم‌کننده‌ی شادی‌آور است که باعث می‌شود علاوه بر احساس سلامتی و انرژی، دیدگاه مثبت‌تری نسبت به زندگی پیدا کنید. اگر اهل ورزش کردن نیستید، می‌توانید با روزی 10 دقیقه حرکات ساده‌ی ورزشی شروع کنید تا ببینید چه قدر زندگی‌تان پُرانرژی‌تر خواهد شد.


 

 4. لذت زندگی ،نیمه‌ی پُر لیوان را ببینید 

هر اتفاقی که در زندگی می‌افتد، یک وجه مثبت نیز دارد. اگر بتوانید این وجه مثبت را ببینید، دیگر از زمین و زمان شاکی نخواهید بود. آیا اینترنت منزل‌تان قطع شده است؟ اشکالی ندارد، در عوض می‌توانید با همسر و فرزندان‌تان وقت بگذرانید و از جمع خانوادگی‌تان لذت ببرید. آیا دختر کوچک‌تان سعی دارد اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را با جاروجنجال از دست برادر کوچک‌ترش دربیاورد؟ باز هم جای نگرانی نیست، چرا که می‌توانید

 

با استفاده از این فرصت فوق‌العاده به فرزند دلبندتان یاد بدهید چگونه اسباب‌بازی‌هایش را با برادرش شریک شود.


 

 5. لذت زندگی ،قدر عزیزان‌تان را بدانید 

 

برای بودن با عزیزان‌تان وقت بگذارید تا لذت بیشتری از زندگی ببرید. مثلا با یکدیگر کتاب بخوانید، فیلم تماشا کنید، غذا بخورید، پیاده‌روی بروید و در مجموع خوش بگذرانید تا زندگی برای‌تان لذت‌بخش‌تر شود. قدر عزیزان‌تان را بدانید و برای اینکه در کنارشان باشید، از هیچ فرصتی دریغ نکنید. اگر خیلی وقت است به خانواده و دوستان‌تان سر نزده‌اید، همین امروز سراغ‌شان را بگیرید. اگر امروز فرصت ملاقات‌شان را ندارید، حداقل یک پیام محبت‌آمیز برای‌شان بفرستید یا اصلا تلفن بزنید.


 

 6. لذت زندگی ،علائق‌تان را دنبال کنید 

آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که از دنبال کردن علائق‌تان می‌ترسید و انجام دادن‌شان را مدام به تعویق می‌اندازید؟ آیا عاشق نویسندگی هستید و هنوز هیچ قدمی در این زمینه برنداشته‌اید؟ فرقی نمی‌کند به چه فعالیتی علاقه دارید، فقط باید علاقه‌تان را هرچه هست با انرژی دنبال کنید. اگر علاقه‌‌ی خود را نمی‌شناسید، باید مدتی وقت بگذارید و با جست‌وجو و امتحان کردن فعالیت‌های جدید به فعالیت مورد علاقه‌‌تان پی ببرید. مطمئن باشید وقت گذاشتن برای این کار، ارزشش را دارد. اگر کاری را که عاشقش هستید انجام دهید، زندگی‌تان پُرانرژی‌تر خواهد شد.


 

 7. لذت زندگی ،با افراد باانگیزه کار کنید 

کار کردن با افراد بی‌انگیزه و کم‌حوصله‌ای که عادت به منفی‌بافی دارند، می‌تواند روی طرز نگرش‌تان نسبت به زندگی تأثیر نامطلوب بگذارد. اما اگر با افرادی کار کنید که وظایف‌شان را پُرانرژی و با‌انگیزه انجام می‌دهند، خودتان نیز مانند این افراد از احساس شور و هیجان لبریز خواهید شد. پس اگر در انتخاب شرکای کاری خود آزادی عمل دارید، حتما همکارانی را جست‌وجو کنید که در انجام وظایف‌شان از روحیات مثبت برخوردار باشند تا بتوانید از کار با آنها لذت ببرید.


 

 8. لذت زندگی ،از بازخوردهای دیگران بهره ببرید 

از خانواده، دوستان، همکاران و در مجموع اطرافیان بخواهید که نظرشان را در مورد شما بگویند. اگر بازخورد منفی اما سازنده دریافت کردید، سعی کنید از انتقادات آنها برای اصلاح قدم‌هایی که برمی‌دارید، کمک بگیرید. اگر هم بازخوردهای مثبت دریافت کردید، لذت ببرید و سپاس‌گزار باشید.


 

 9. لذت زندگی ،به خودتان استراحت دهید 

شاید گاهی اوقات احساس کنید که همه‌ی انرژی بدن‌تان تخلیه شده است و دیگر به هیچ کاری رغبت ندارید. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود اگر فرصتش را دارید، کمی به خودتان استراحت بدهید و مدتی از مکان همیشگی و روال روزمره فاصله بگیرید. مثلا به طبیعت‌گردی بروید، درباره‌ی زندگی تأمل کنید و زیبایی‌های اطراف‌تان را ببینید، نقاشی بکشید، دست به ابداع بزنید و چیزی خلق کنید، خوش بگذرانید، استراحت کنید یا اصلا هیچ کاری انجام ندهید. بعد از اینکه دوره‌ی فراغت‌تان تمام شد، خواهید دید که چقدر همه‌چیز برای‌تان دلچسب‌تر شده است و دیدگاه مثبت‌تری نسبت به زندگی پیدا کرده‌اید.


 

 10. لذت زندگی ،به دیگران کمک کنید 

تا جایی که از دست‌تان برمی‌آید به دیگران کمک کنید. حتی یک کمک کوچک می‌تواند سازنده و مؤثر باشد. به دنبال راهکاری باشید تا برای افرادی که دوست‌شان دارید کاری انجام دهید که خوشحال‌شان کند و از زندگی لذت ببرند. همچنین خیلی عالی است اگر در اوقات فراغت‌تان به طور داوطلبانه در فعالیت‌های خیرخواهانه شرکت کنید. مطمئن باشید که زندگی‌تان با کمک کردن به دیگران خیلی جذاب‌تر خواهد شد.

منبع : zenhabits

احمدرضا کرامت

گروه تحقیقاتی و آموزشی کرامت زاده

دانلودpdf مقاله :چگونه از زندگی خود لذت ببریم و شاد باشیم؟

مطالب مرتبط

نظرات

خلیل بادشاه
۱۳۹۷/۰۳/۲۱۰۰
پاسخمن خلیل از افغانستان
همیش فکر های منفی وسواس ترس وحشت همرایم میباشد ایا امکان دارد کی از شری ازی خلاص شویم

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

خبرنامه سایت

با عضویت در سایت از مطالب ویژه ، آخرین اخبار ، دانلودهای رایگان و امکانات ویژه بهره مند شوید

به جمع کاربر ما بپیوندید